Насамперед – інтереси територій

e-mail Друк PDF

24 червня під головуванням Олександра Залужного відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр, на якому розглянуто профільні питання, внесені до проекту порядку денного двадцять третьої сесії обласної ради.

У роботі комісії взяли участь голова обласної ради Петро Ворона, голова облдержадміністрації Віктор Бугайчук, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, заступник голови облдержадміністрації Роман Товстий, голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства Степан Бульба, депутати обласної ради Юрій Шляховий, Олег Романчук, Ігор Горжій, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, представники громадськості, видобувних підприємств.

Депутати заслухали інформацію першого заступника голови обласної ради Володимира Марченка про результати діяльності робочої групи щодо здійснення аналізу рішень обласної ради шостого скликання з питань користування надрами на території Полтавської області. Зокрема, було зазначено тенденцію до скорочення обсягів фінансування соціальної сфери підприємствами нафтогазовидобувного комплексу різних форм власності.

За пропозицією робочої групи, при здійсненні підприємствами дослідно-промислової розробки та видобуванні корисних копалин, 1,5 відсотки від загальної суми плати за користування надрами доцільно спрямовувати на соціальний розвиток. Були наведені порівняльні дані стосовно фактично наданої фінансової допомоги підприємствами до пропозиції (1,5%). У перспективі, при реалізації відповідних угод, у декілька разів будуть збільшені обсяги фінансування територій, на яких ведеться видобуток вуглеводнів. При цьому напрямки використання коштів будуть узгоджуватися сторонами при укладанні угоди.

Цю інформацію депутати взяли до відома.

Комісія схвалила проект Звернення до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України, якими передбачено спрямування 10 відсотків від плати за користування надрами у фонди розвитку місцевих бюджетів, що створить прозорий і законний механізм стимулювання подальшого розвитку нафтогазового комплексу, зростання обсягів видобутку вуглеводнів, забезпечить належний розвиток соціальної сфери та інфраструктури територій.

Потому комісія проаналізувала матеріали щодо погодження отримання підприємствами без проведення аукціонів спеціальних дозволів на видобування газу природного, супутніх корисних копалин загальнодержавного значення (конденсату, етану, пропану, бутанів) на території Полтавського, Карлівського, Машівського, Миргородського районів.

Депутати заслухали представників ПАТ «Нафтогазвидобування», СП «Полтавська газонафтова компанія», ТОВ «Східний геологічний союз», які надали інформацію про фінансово-господарську діяльність своїх підприємств, участь у розбудові соціальної інфраструктури територій, на яких проводиться видобуток корисних копалин.

В обговоренні питання депутат Ростислав Гринчак висловив побажання компаніям більше співпрацювати з полтавськими трейдерами у питанні продажу видобутого газу.

Враховуючи висновки Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації, виконання договірних зобов’язань підприємств на фінансування соціальних програм у минулі роки, погодження щодо надання фінансової підтримки на розбудову соціальної інфраструктури територій в обсязі не меншому за 1,5% від плати за користування надрами, дані проекти рішень комісією були підтримані та рекомендовані на розгляд сесії обласної ради.

Депутати не підтримали та рекомендували зняти з розгляду на сесії проекти рішень про надання погоджень Державній службі геології та надр України на продаж спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, газу сланцевих товщ на території Полтавського, Кобелякського, Новосанжарського, Машівського, Гадяцького, Зіньківського районів Полтавської області; а також на продаж спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням (промисловою розробкою) нафти, газу природного на території Карлівського, Котелевського, Чутівського, Гадяцького, Зіньківського, Миргородського та Лохвицького районів.

- Полтавська громада має сама розпоряджатися власними ресурсами, - пояснив позицію депутатів голова профільної комісії Олександр Залужний.

У ході засідання комісія підтримала внесення змін до рішень вісімнадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 9 жовтня 2013 року «Про погодження отримання без проведення аукціону спеціального дозволу товариством з обмеженою відповідальністю «Чорнухиторф» на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, та видобування торфу ділянки Задовжик родовища Удайське - ІІІ на території Чорнухинського району Полтавської області» та «Про погодження отримання без проведення аукціону спеціального дозволу товариством з обмеженою відповідальністю «Гребінкаторф» на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, та видобування торфу родовища Оржиця – І на території Гребінківського району Полтавської області»; проект регіональної програми «Територіальна оборона» на 2014 рік.

Депутати розглянули звернення Громадської ради при Полтавській обласній раді щодо внесення змін до Порядку розгляду обласною радою питань користування надрами на території Полтавської області. За рішенням комісії, пропозиції громадськості, що стосувалися надання переваг щодо погодження на отримання спеціального дозволу на користування надрами суб’єктам підприємницької діяльності, зареєстрованим на території Полтавської області; участі профільної комісії Громадської ради у вивченні матеріалів на погодження отримання спеціальних дозволів на користування надрами та підготовці відповідних проектів рішень, ухвалено доопрацювати.

Насамкінець засідання депутати підтримали проект рішення «Про погодження отримання без проведення аукціону спеціального дозволу приватним виробничо-господарським підприємством «Автотранс» на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку ділянки родовища підземних прісних вод на території м. Полтава».

Підсумовуючи засідання, голова обласної ради Петро Ворона зазначив, що питання погодження надання дозволів підприємствам на використання надр мають розглядатися відкрито і гласно, за чітко встановленими правилами, а не за кулуарними домовленостями. Він висловив вдячність робочій групі, її керівнику Володимиру Марченку та членам профільної комісії за підтримку та дієву допомогу у вирішенні цього питання.