Дамоклів меч над Білецьківкою

e-mail Друк PDF

25 червня у Кременчуцькому районі відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування, на якому розглянуто питання: «Про стан використання орендарем ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія» земельної ділянки площею 8,84 га для створення екологічно чистої регенераційної площадки по переробці відходів ливарного виробництва з наступним залісненням очищеної площі на території Білецьківської сільської ради Кременчуцького району».

У засіданні, яке вела голова комісії Тетяна Корост, взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Микійчук, голова постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Олександр Залужний, голова районної ради Володимир Сіора, заступник голови райдержадміністрації Олександр Тютюнник, Білецьківський сільський голова Анна Самойлюк, начальник Головного управління держземагенства в області Євген Кусяка, заступник директора Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Олександр Ткаченко, представники державної екологічної інспекції в області, громадської Ради при обласній раді.

Учасники засідання оглянули земельну ділянку Білецьківської сільської ради у 8,8 га, передану у 2001 році в довгострокову оренду ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія» для створення екологічно чистих регенераційних площадок для переробки відходів ливарного виробництва (вилучення металевого скрапу) з наступним залісненням. Втім, заходи з регенерації керівництво ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія» проводити не поспішає. Натомість відходи виробництва – забруднений пісок та шлаки – регулярно вивозяться в яр та розгортаються бульдозерами.

Не краща ситуація і на земельних ділянках цієї ж сільради загальною площею майже 12 га., переданими у 1994 та 2006 роках в оренду ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія» районною державною адміністрацією під складування відходів виробництва.

Як результат, з ущент заповнених відходами ярів небезпечні речовини зі стічними водами потрапляють безпосередньо до сільських осель та становлять загрозу здоров’ю місцевих жителів.

Два роки тому, на вимогу громади, Білецьківська сільська рада розпочала судову тяжбу з ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія» на предмет розірвання договору оренди землі. Спір розглядався судами, проте рішення приймалися на користь підприємства. Сьогодні справа перебуває на розгляді у Харківському апеляційному господарському суді (третій раз). Рішення поки що не прийняте.

Те, що земельні ділянки засмічені відходами металургійного виробництва не викладає сумніву. Вочевидь і те, що підприємство не проводило заходів із заліснення території, запобігання потраплянню шкідливих речовин у ґрунтові та стічні води.

- Укладений із сільською радою договір грубо порушується, - наголошує сільський голова Анна Самойлюк. - Думка громади ігнорується не тільки ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія», яке постійно отримує дозволи та ліміти на утворення та розміщення відходів, а й контролюючими екологічними службами. Ми ніяк не можемо добитися, щоб нас ознайомили з робочим проектом відвалу відходів виробництва ПАТ «Кременчуцький сталеливарний завод» на землях Білецьківської сільської ради, зокрема із розділом «Оцінка впливу на навколишнє середовище».

Сільського голову у боротьбі за охорону довкілля активно підтримують жителі Білецьківки, які переконливо, хоча й дещо емоційно, доводили свою позицію депутатам.

- Те, що ми побачили, інакше як екологічною катастрофою назвати не можна, - зазначив заступник голови обласної ради Володимир Микійчук. – Проблема є і її потрібно якнайшвидше вирішити. Адже від цього залежить безпека навколишнього природного середовища, доля багатьох людей. Думаю, до вивчення питання доцільно залучити науковців, екологів, представників органів влади, територіальної громади.

В обговоренні питання взяли участь голова комісії Тетяна Корост, депутати обласної ради: Іван Панасенко, Іван Коваль, Ігор Мазепа, Олег Овчарь, Олександр Залужний. Вони наголосили на необхідності створити робочу комісію, яка проведе комплексну перевірку ТОВ «Кременчуцька металургійна компанія» та ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" щодо розміщення відходів ливарного виробництва на землях Білецьківської сільської ради, заставити підприємство виконати у повному обсязі договірні умови, зберегти довкілля та убезпечити жителів Білецьківки.

Наразі було ухвалено рекомендувати внести дане питання на розгляд двадцять третьої сесії обласної ради.

У ході засідання комісія розглянула та рекомендувала сесії обласної ради підтримати проект рішення «Про вимогу прокуратури Полтавської області щодо скасування рішення сімнадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 17.07.2013 року «Про надання в користування громадській організації «Комсомольське міжрайонне товариство мисливців та рибалок «Тахтаєвське» мисливських угідь на території Кременчуцького району».