Актуалізували проблеми українського села

e-mail Друк PDF

Днями Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад на позачергових Загальних зборах за участі понад 1200 сільських та селищних голів, депутатів місцевих рад та міських голів з усіх областей України обговорила наболілі проблеми та питання, які стосуються діяльності органів місцевого самоврядування сільських і селищних громад, відродження українського села та розвитку сільських територій.

У виступах Голови Асоціації Миколи Фурсенка, заступника Голови – керівника виконавчої дирекції ВАССР Вадима Івченка, зокрема, наголошувалося, що місцеве самоврядування є основою держави, що саме на місцевому і районному рівнях тримається вся система влади в державі, відтак усі державні інституції мають зрештою повернутися обличчям до села, яке є хребтом української нації, дати можливість селянину жити, якісно працювати і гідно заробляти на своїй рідній землі.

Зусилля Асоціації спрямовувалися на лобіювання децентралізації влади на користь сільських територіальних громад, вирішення проблемних питань у сфері земельних відносин, бюджетної політики, соціального захисту сільських жителів та ін.

Пакет пропозицій регіональних відділень ВАССР до Уряду містить наступні узагальнення: не проводити жодних новацій бюджетних відносин без узгодження із Всеукраїнською асоціацією сільських і селищних рад, невідкладно ухвалити закон про посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами, ретельно вивчити кожен район із врахуванням думок сільських та селищних рад щодо потенційного об'єднання громад, яке необхідно здійснювати винятково на добровільних засадах тощо.

Констатовано, що ВАССР не підтримує проект Закону України «Про добровільне об’єднання громад». Зокрема, критикується положення, за якими староста призначається і не може бути членом виконавчого комітету. Тобто він лишається права голосу і не зрозуміло, як він буде лобіювати інтереси в об’єднаній громаді.

Асоціація, також, неодноразово надавала свої пропозиції Уряду стосовно віднесення до комунальної власності відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст всіх земель, розташованих за межами населених пунктів у межах територій сільських, селищних, міських рад. Проте очікуваного реагування не було. Ми хочемо тільки одне – щоб реформи пройшли для громад. І не за рахунок села,- зауважувалося на зібранні.

Також, учасники Позачергових зборів настійливо рекомендують Кабінету Міністрів України створити агентство з розвитку сільських територій або заснувати посаду заступника міністра з розвитку таких територій.

Окрім цього, з огляду на проведення третьої хвилі мобілізації, присутні пропонують використовувати у бойових загородах АТО військових, які вже брали участь у миротворчих операціях ООН і мають відповідний досвід організації захисту, проводити навчання осіб, призваних у період третьої хвилі мобілізації, та застосовувати їхні підрозділи для охорони південно-західного кордону України, а також запровадити зрозумілий і справедливий механізм ротації військовослужбовців у зоні АТО.

Підсумкову Ухвалу зібрання було вирішено безпосередньо передати Уряду, з чим колона представників місцевого самоврядування вирушила до будівлі Кабінету Міністрів, де делегація на чолі із Головою Асоціації Миколою Фурсенком зустрілася із Віце-прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом. Відкритий діалог з владою розпочався.

За матеріалами ВАССР