Роздержавлення необхідне, але нині – не на часі

e-mail Друк PDF

10 вересня постійна комісія обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери на чолі із Миколою Ганнущенком взяла участь у спільному розгляді із членами постійної комісії обласної ради з питань забезпечення законності та правопорядку ряду проектів сесійних рішень, після чого, у відповідності до плану роботи на поточний рік, відбулося її виїзне засідання на базі Всеукраїнської громадсько - політичної газети „Зоря Полтавщини”.

Члени постійної комісії за участі керівництва та творчих працівників редакції, голови депутатської фракції “Батьківщина” в обласній раді Юрія Шляхового, керівників структурних підрозділів обласної ради, Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, заступника очільника профільної комісії Громадської ради при обласній раді Віктора Кикотя проаналізували сучасний стан та перспективи роздержавлення Всеукраїнської громадсько - політичної газети „Зоря Полтавщини”.

Головний редактор видання Григорій Гринь поінформував про основні віхи становлення і розвитку газети, охарактеризував проблеми і очікування трудового колективу редакції, зауваживши, що у реаліях сьогодення, коли над країною нависла економічна і військова загроза, запроваджувати роздержавлення комунальних ЗМІ не на часі. Водночас, рухатись у бік роздержавлення, на його думку, треба. «Вільна преса – це одна із вимог демократичного світу. У більшості країн, які є демократичними, це діє, і там преса виступає одним із індикаторів суспільної думки та має вплив і на владу, і на органи судочинства, і на прокуратуру. Але, я не думаю, що ми на сьогодні до цього доросли», – підсумував Григорій Гринь.

У ході активної дискусії свої думки висловили Микола Ганнущенко, заступник голови постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери Микола Перепелиця, депутати обласної ради Михайло Стеценко, Ігор Супруненко, Юрій Шляховий, начальник Управління інформації Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Артем Чубенко, перший заступник головного редактора Всеукраїнської громадсько-політичної газети „Зоря Полтавщини” Олександр Макаренко.

Зокрема, констатовано, що газета заснована трудовим колективом редакції, обласною радою та обласною державною адміністрацією, її стан та діяльність є такими, що не викликають суттєвих заперечень у засновників. Видання частково фінансується за „Комплексною програмою сприяння розвитку громадянського суспільства та інформаційної сфери в Полтавській області на 2013–2015 роки.

Кошти, які надходять, спрямовуються винятково на друк та папір, частково – на покриття послуг з теплопостачання. У загальному фінансовому кошику це складає трохи більше 20%. Решту заробляє редакція.

Газета займала і займає чітку державницьку, проукраїнську позицію. На її сторінках широко висвітлюється робота органів місцевого самоврядування і виконавчої влади області, центральної влади. „Зоря Полтавщини” стала дієвою трибуною для депутатів рад усіх рівнів, керівників обласної ради та ОДА, департаментів, управлінь, відділів, служб обласного і центрального підпорядкування.

Стрижнем редакційної політики „Зорі Полтавщини” є захист прав і демократичних свобод полтавців.

Газета значну увагу приділяє інформуванню населення про хід проведення АТО в східних регіонах України, друкує матеріали національно-патріотичного змісту. Крім того оприлюднюється офіційна інформація щодо проведення конкурсів на заміщення вакансій посадових осіб місцевого самоврядування та держслужбовців, тендерних закупівель, проведення засідань судів різних рівнів тощо.

Газета співпрацює з громадськими організаціями, Національною спілкою журналістів України, опікується підвищенням професійного рівня власних співробітників.

Серед негативних факторів відзначено відсутність сторінок повноколірного друку та незмінність верстки газети протягом десятиліть, що безумовно зменшує шанси видання у конкуруванні за потенційного рекламодавця, подекуди недостатню гостроту та критичність матеріалів, випадки домінування комерційної складової при доборі тем і адрес висвітлення тощо.

У контексті перспектив роздержавлення Всеукраїнської громадсько-політичної газети “Зоря Полтавщини” наголошено на потребі до кінця року завершити процес осучаснення пакету її установчих документів.

Узято до уваги, що Державний комітет телебачення і радіомовлення України виніс на громадське обговорення доопрацьований законопроект «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації».

Відтак, в ухвалених підсумкових Рекомендаціях зібрання запропоновано облдержадміністрації, обласній раді, райдержадміністраціям, міським і районним радам залучитися до процесу обговорення названого законопроекту спільно з регіональними організаціями та місцевими осередками Національної спілки журналістів України, Незалежної медіа-профспілки України, інших професійних журналістських організацій.

Також, рекомендовано запобігати незаконному втручанню у роботу редакцій, зокрема газети „Зоря Полтавщини”, виключити можливі факти цензури чи нав’язування матеріалів, що можуть містити приховану рекламу політичних партій або осіб - суб’єктів виборчого процесу, комерційних установ, утриматися від будь-яких кроків, що можуть спричинити нестабільну роботу колективів редакцій комунальних видань тощо.

Учасники виїзного засідання постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери ознайомилися на місці й з виробничою базою видавництва “АСМІ”, де, зокрема, друкується газета „Зоря Полтавщини”.