На часі – співробітництво громад у вирішенні питань розвитку територій

e-mail Друк PDF

22 жовтня відбулося засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради. Вів засідання виконуючийобов’язки голови обласної ради, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко.

У роботі Координаційної ради взяли участь заступник голови обласної ради Володимир Микійчук, перший заступник голови облдержадміністрації Олег Пругло, голови районних рад, заступник директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Сергій Шаршов, керівник проекту Ради Європи Андрій Гук, експерт проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України» Ганна Борова, міські голови міст обласного та районного значення, делегація Сумської районної ради Сумської області, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, представники Громадської ради при обласній раді.

Про реалізацію Закону України «Про співробітництво територіальних громад» поінформував заступник директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Сергій Шаршов. Він, зокрема, зазначив, що в рамках Концепції реформування місцевого самоврядування Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розроблено, а Верховною Радою України прийнято Закон України «Про співробітництво територіальних громад», який визначив організаційно-правові засади співробітництва територіальних громад, принципи, форми, механізми такого співробітництва, його стимулювання, фінансування та контролю. Передбачається, що співробітництво здійснюватиметься на договірних засадах для вирішення нагальних питань розвитку громад, забезпечення соціально-економічного, культурного розвитку територій, підвищення якості надання послуг населенню на основі спільних інтересів. За словами Сергія Шаршова, Закон відкрив можливість активного залучення для розвитку територій іноземних інвестиційних програм, у тому числі програми «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування» Ради Європи, програм Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Практичне застосування даного закону дозволить врегулювати відносини правового, економічного, соціального та організаційного характеру щодо співробітництва територіальних громад.

Керівник проекту Ради Європи Андрій Гук у своєму виступі зупинився на аспектах методичної роботи, наданні органам місцевого самоврядування консультаційної допомоги, збиранні та узагальненні кращих практик.

Потому експерт проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України» Ганна Борова презентувала Конкурс проектів співробітництва територіальних громад. Йшлося про загальні правила конкурсу та етапи його проведення. Серед умов конкурсу – об’єднання на партнерських засадах декількох територіальних громад, співфінансування проекту від громад.

Переможців конкурсу ( п’ять проектів в області) чекають гранти по 20 тис. євро.

Обговорюючи питання, виконуючий обов’язки голови обласної ради, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко наголосив на важливості підвищення активності територіальних громад та органів місцевого самоврядування у розв’язанні актуальних проблем розвитку територій, використання європейського досвіду розвитку місцевого самоврядування, залучення іноземних інвестицій.

З цією метою відбулося урочисте підписання Угоди між Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), Полтавською обласною державною адміністрацією та Полтавською обласною радою щодо реалізації проекту «Реформа управління на сході України». Метою Угоди є поліпшення умов для надання муніципальних послуг населенню області, зокрема, комунальних та адміністративних, а також співробітництво між міськими, селищними та сільськими громадами області через розробку та впровадження проектів співробітництва територіальних громад в рамках спеціального розробленого GIZ Положення «Про Конкурс проектів співробітництва територіальних громад Полтавської області».

На продовження даної теми Координаційна рада заслухала та взяла до відома інформацію про хід проведення обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад Полтавської області. У 2014 році на конкурс подано 70 проектів із 23-х районів області. Найбільшу кількість проектів представлено: від Лохвицького району – 11, Чорнухинського – 8 та Оржицького – 7. У поточному році у конкурсі не взяли участь територіальні громади з Глобинського, Машівського та Новосанжарського районів. Проекти стосуються будівництва (реконструкції) вуличного освітлення - 15, впровадження енергозберігаючих технологій на об’єктах соціальної сфери – 15; будівництва (реконструкції) системи водопостачання та водовідведення в населених пунктах – 5; ремонту (реконструкції) об’єктів соціальної сфери – 29; благоустрою (упорядкуванню) територій населених пунктів – 6. У конкурсі беруть участь: 48 сільських рад, 5 міських рад міст районного значення, 4 селищні ради, 12 районних рад; 1 міська рада міста обласного значення.

Загальна вартість поданих у нинішньому році на обласний конкурс проектів склала 7,8 млн. грн., у тому числі співфінансування з боку обласного бюджету становить 2,2 млн. грн.

Наразі було підкреслено, що згідно з інформацією головного розпорядника коштів конкурсу - Департаменту фінансів облдержадміністрації - у поточному році обласна рада не матиме можливості профінансувати конкурс у заявленому обсязі. Тому переможцями будуть визначені тільки ті територіальні громади, які повністю виконають умови конкурсу. На даний час проводиться експертна оцінка проектів.

Разом із тим, органам місцевого самоврядування Полтавщини запропоновано долучитися до участі у міжнародних конкурсах та проектах: проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», Швейцарсько-Українському проекті «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, проектах Ради Європи та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).

У ході засідання також було розглянуто питання про координацію діяльності органів місцевого самоврядування області, громадських та волонтерських організацій щодо надання гуманітарної та іншої допомоги учасникам АТО та тимчасовим переселенцям зі Сходу України; про проведення обласного конкурсу «Кращий за професією серед посадових осіб місцевого самоврядування Полтавської області».

Насамкінець було розглянуто питання нафтогазового комплексу, які внесені до проекту порядку денного чергової сесії обласної ради. У контексті даного питання керівникам районних рад рекомендовано надати інформацію щодо виконання відповідними підприємствами угод на розвиток соціальної інфраструктури територій, на яких ведеться видобуток корисних копалин. Володимир Марченко підтвердив принципову позицію обласної ради – погоджувати надання дозволів на видобування вуглеводнів та інших корисних копалин саме тим підприємствам, які у повному обсязі виконують договірні зобов’язання перед громадами.