Завдяки обласній раді ОДТРК “Лтава” ішла та іде у ногу з часом

e-mail Друк PDF

30 жовтня за участі виконуючого обов’язки голови обласної ради, першого заступника голови обласної ради Володимира Марченка та заступника голови обласної ради Володимира Микійчука у відповідності до плану роботи на поточний рік відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та інформаційної сфери, яке провів голова постійної комісії Микола Ганнущенко.

До обговорення стану та перспектив розвитку інфраструктури місцевих телерадіоорганізацій у частині забезпечення населення області інформаційними послугами цифрового телерадіомовлення разом із депутатами обласної ради Валентиною Петровою, Володимиром Козубом, Миколою Перепелицею, Ігорем Супруненком залучилися виконуючий обов’язки голови Хорольської райдержадміністрації Віктор Плоцький, голова Чутівської райдержадміністрації Леся Володькіна, директор Полтавської філії Концерну РРТ Євген Гребеля, фахівці дотичних підрозділів обласної ради та облдержадміністрації, представники Громадської ради при обласній раді Олександр Лещенко та Олег Підгорний.

Тематичну доповідь оприлюднив перший заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Юрій Варченко. Зокрема, наголошено, що у Полтавській області, як і на всій території України, реалізується Державна програма впровадження цифрового телерадіомовлення, що супроводжується цільовою роз’яснювальною роботою із залученням засобів масової інформації.

На даний час три телерадіокомпанії області вже транслюють телепередачі і в аналоговому, і в цифровому режимі. Це ОДТРК „Лтава”, ТРК “ІРТ-Полтава” та Кременчуцька ТРК „Візит”. До 2015 року планується завершити впровадження цифрового телебачення в області, одним із стримуючих факторів чого є забезпечення населення телетюнерами.

Не покритими цифровим мовленням Полтавської ОДТРК „Лтава” залишаються райцентри Карлівка, Котельва, Оржиця, Нові Санжари та Чорнухи (5% населення області).

Проблематика повного покриття території і населення області цифровим мовленням буде вирішуватися спільно з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, ТОВ „Зеонбуд”, Концерном РРТ щодо розрахунку частотних присвоєнь, будівництва мовних цифрових станцій тощо.

Для місцевих телерадіоорганізацій районного рівня перехід на цифрове мовлення переважно став суттєвою і фактично непідйомною проблемою. Через фінансові причини жодна з них не взяла участь у проведеному Національною радою конкурсі на частоти у цифровому форматі.

Надання належних інформаційних послуг сільським мешканцям взагалі можливе лише за умови збереження наявної мережі дротового радіомовлення та збільшенню кількості радіоточок, що на жаль має тенденцію до скорочення..

Висловлювалися думки й щодо недоцільності витрачання ресурсів на запровадження цифрового формату в умовах економічної скрути та АТО, але взяли гору аргументи на користь розвитку цієї справи, яка є вагомою складовою у забезпеченні національної безпеки, зокрема – інформаційної, та на шляху євроінтеграції України.

Доповнив загальну картину генеральний директор ОДТРК “Лтава” Євген Лопушинський, наголосивши, що завдяки обласній раді ОДТРК “Лтава” крокувала та іде у ногу з часом у питаннях переходу на цифрове мовлення. Проте, вже у найближчій перспективі постане проблема де віднайти 1,8 млн грн на цілодобове поширення сигналу.

Володимир Марченко привернув увагу присутніх до потреби планування відповідних бюджетів з урахуванням механізмів децентралізації влади і коштів.

Ухвалюючи рекомендації постійної комісії було зауважено й доцільність об’єднати зусилля місцевої влади, новообраних народних депутатів України, тер підрозділів центральних органів виконавчої влади щодо відтермінування на 2016 рік відключення аналогового сигналу, вжиття антимонопольних заходів з метою зниження вартості продукування послуги цифрового мовлення тощо.

Багато нарікань і конструктивних пропозицій висловили Олександр Лещенко та Олег Підгорний, що було підтримано депутатами обласної ради, під час обговорення стану організації роботи в облдержадміністрації щодо реагування на критику, оприлюднену у ЗМІ.

Перший заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Юрій Варченко погодився із більшістю із них та запросив громадськість до регулярного спілкування у сприйнятливому для неї форматі.

За ініціативою заступника голови постійної комісії обласної ради Миколи Перепелиці присутні погодили внесення до Плану випуску соціально значущих видань місцевих авторів, що видаються за кошти обласного бюджету на 2014 рік, видання книги «Я воскрес щоб з Вами жити...» до 80-річчя від дня народження Василя Симоненка з урахуванням уже виділених коштів в межах Комплексної програми сприяння розвитку громадянського суспільства та інформаційної сфери в Полтавській області на 2013-2015 роки.

Також члени постійної комісії провели співбесіду щодо публічних і виробничих пріоритетів із виконуючою обов’язки директора Книжкового магазину «Планета» Аліною Аванесовою.

Розглянуто ще ряд підвідомчих питань, ухвалено відповідні рекомендації.

 

Довідково (інформація ОДТРК «Лтава»):

ЦИФРОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ 2014

 

На початку 2009 р. розпочався переломний період у розвитку цифрового ефірного телебачення (DVB-T).

До завершення повного вимкнення аналогового телебачення залишається небагато часу.

За міжнародною угодою «Женева-2006» аналогове ефірне телебачення має бути вимкнене у всіх країнах Європи, Азії та Африки не пізніше 17.06.2015р.

Згідно з директивами комісії Євросоюзу аналогове телебачення у країнах ЄС вимкнено у 2012 році. Тому сусідні до Євросоюзу країни, такі як Білорусь, Росія, Молдова, Україна застосовували методи прискореного створення цифрових DVB-T передавальних мереж, для того щоб не втратити частину частотного ресурсу для телерадіомовлення і запропонувати телеглядачам поліпшені телевізійні послуги.

Угода «Женева-2006» гармонізувала міжнародний розподіл частотного ресурсу для DVB-T і дала можливість розбудувати цифрові мережі з максимальним використанням інфраструктури існуючих аналогових мереж.

Практично створення цифрового ефірного телебачення в межах всієї України розпочалося в 2010 році.

В кінці 2010 року Національною радою з питань телебачення і радіомовлення була видана ліцензія провайдеру цифрового ефірного телебачення - ТОВ «Зеонбуд», м. Київ.

ТОВ «Зеонбуд» в 2011 році почав і до вересня закінчив будівництво передавальних станцій.

В Полтавській області побудовано 10 станцій, в т. ч. м. Гадяч, м. Гребінка, с. Іскрівка, Чутівського району, м. Кобеляки, с. Красногорівка Великобагачанського, м. Кременчук, м. Лохвиця, м. Лубни, с. Переліски (м. Зіньків), м. Полтава.

В 2011 році Національною радою був проведений конкурс на отримання права мовлення в цифрових мультиплексах МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5.

Полтавська ОДТРК «Лтава» отримала ліцензію на право мовлення в мультиплексі МХ-5 на всіх десяти станціях області. Це найбільша регіональна мережа в Україні після Дніпропетровської обл.. Покриття території і населення області складає близько 95%. Відповідно ОДТРК «Лтава» має нести великі витрати на доставку сигналу до станцій і на оплату послуг трансляції, всього до 1 млн. 800 тис грн..

Телерадіокомпанією «Лтава» за рахунок субвенції обласної ради організовані придбання і введення в дію комплексу обладнання для кодування сигналу, комутації і програмування для подачі в канали зв’язку для доставки до станцій мовлення.

По інформації генерального директора ТОВ «Зеонбуд» цифрове телебачення дивляться понад 10 мільйонів телеглядачів, зокрема 700 тис. малозабезпечених родин. В цифровій мережі ведуть мовлення128 телекомпаній, зокрема 28 загальнонаціональних.

Планування покриття територій проводилося кращими фахівцями Центру радіочастот з використанням спеціалізованої програми. Після запуску інфраструктури в експлуатацію проведені контрольні виміри зон покриття. Виміри підтвердили, що фактичні параметри навіть перевищують розрахункові, бо була використана більш перешкодостійка технологія Т2.

Проте в Полтавській області не покриті:

Райцентри – м. Карлівка, смт Котельва, смт Оржиця, смт Нові Санжари, смт Чорнухи. Близько1/5 відповідних районів. Всього 54 554 осіб (5% населення області).

Для повного покриття території і населення області цифровим мовленням необхідно порушувати питання перед Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, ТОВ «Зеонбуд», Концерном РРТ про розрахунок частотних присвоєнь, будівництво додаткових мовних цифрових станцій.

В 2013 – 2015 роках – планувалась розбудова багатоканальних Телемереж МХ-4, МХ-7, МХ-8.

Полтавська ОДТРК «Лтава» за рахунок останньої субвенції обласної ради на суму 528 тис. грн. в даний час проводить придбання і монтаж обладнання, яке забезпечить створення виключно цифрових трактів формування програм. Дане обладнання замінить морально застаріле аналогове обладнання 1993 – 2004 років випуску, яке має низьку якість і надійність, дозволить забезпечити цифрову якість мовлення.

РАДІОМОВЛЕННЯ

ОДТРК «Лтава» здійснює мовлення на трьох мережах обласного радіомовлення :

- проводовій мережі. На 01.10. 2014 р. кількість радіоточок складає 74915, з них в Полтаві і Полтавському районі 20943.

- ефірній (УКВ) мережі УР-1 – передавачі: м. Полтава, с. Красногорівка (обласний), м. Кременчук, м. Лохвиця, с. Іскрівка, с. Лелюхівка. Передавачі працюють в нижньому, УКВ, діапазоні мовлення. Обсяги обласного мовлення складають 15 год. 20 хв. на тиждень.

- ефірній (FM) обласній мережі радіо «Ваша хвиля». Мережа складає 7 передавачів: м. Гадяч, м. Гребінка, с. Красногорівка, м. Кременчук, с. Лелюхівка (Нові Санжари), с. Переліски (м. Зіньків), м. Полтава. Покриття мережі – 83% населення області.

5 вересня 2014 року відбулася робоча нарада керівників Держкомтелерадіо, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та обласних і регіональних державних телерадіокомпаній, на якому Головою Національної ради Артеменком Ю. А. було поінформовано про намір реалізувати Проект створення єдиної національної радіомережі Українського радіо. Згідно з цим проектом має бути створена єдина радіомережа, на якій будуть транслювати свої програми НРКУ та ОДТРК, розподіляючи ефір таким чином, щоб актуальна інформація загальнонаціонального і регіонального значення своєчасно і у повному обсязі доводилась до слухачів у зручний для них час. Проектом передбачено розширення мережі шляхом прорахунку і надання нових частотних присвоєнь.

ОДТРК «Лтава» згідно з Проектом вже переоформила ліцензії «Вашої хвилі». Після завершення конкурсів і ліцензувань Національної ради ми будемо мовити в єдиній радіомережі за сіткою мовлення в обсязі 4 год. на добу.