З турботою про землю

e-mail Друк PDF

12 листопада під головуванням Валерія Капленка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин, на якому розглянуто профільні питання.

У роботі комісії взяли участь виконуючий обов’язки голови обласної ради, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, заступник голови обласної ради Володимир Микійчук, голова Диканської районної ради Станіслав Муха, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, представники громадських організацій.

Депутати заслухали інформацію про стан використання в області земель водного фонду на умовах оренди, яку оприлюднили заступник начальника Головного управління держземагенства в області Григорій Шарий та заступник начальника обласного управління водних ресурсів Олександр Чмир. Так, в області облікувується майже 280 тис. га земель водного фонду, у тому числі 148,4 тис. га – під водою, 85,4 тис. га – болота, 40,9 тис. га – під прибережними захисними смугами, 4,6 тис. га зайняті гідротехнічними та іншими водогосподарськими спорудами, каналами.

На цих землях розташовано 2688 ставків, 69 водосховищ. За станом на 1 жовтня 2014 року, 837 водних об’єктів передано в оренду для риборозведення. Серед окреслених доповідачами проблем - недостатнє фінансування заходів: з інвентаризації земель водного фонду (інвентаризацію проведено на площі 19,3 тис. га., що становить 7% від загальної площі); з встановлення межі прибережних захисних смуг (встановлено на площі 3,48 га, що становить 9% від загальної площі); з паспортизації водних об’єктів. Внаслідок змін у чинному законодавстві, невідпрацьованим залишається механізм передачі в оренду водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду.

Наразі комісія рекомендувала облдержадміністрації розробити та прийняти розпорядчі документи щодо здійснення організаційних заходів по наданню у користування на умовах оренди водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду на земельних торгах, забезпечити проведення паспортизації водних об’єктів.

У порядку контролю комісія розглянула та взяла до відома інформацію про стан формування регіонального резерву продовольчого зерна в Полтавській області з урожаю 2014 року. Як повідомив директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергій Фролов, регіональний запас продовольчого зерна з урожаю 2014 року на маркетинговий 2014-2015 рік сформовано в обсязі 21759 тонн. Меморандум порозуміння облдержадміністрації з хлібопекарськими підприємствами та виробниками зерна про створення регіонального запасу продовольчого зерна для потреб виробництва хліба та фіксовані ціни на хліб простої рецептури в Полтавській області виконано на 76%. За словами Сергія Фролова, недовиконання пов’язано, насамперед, з нестабільною ціновою ситуацією на ринку зерна - тоді як меморандумом передбачена вартість тонни зерна 1840 грн, на сьогодні у зернотрейдерів вона коливається на рівні 2,5 тис. грн за тонну. Разом із тим, Сергій Фролов запевнив, що на Полтавщині використають всі можливості, аби утримати ціну на соціальні види хліба до закінчення маркетингового року.

У контексті питання «Про звернення керівників Диканського району з приводу земельних питань» була порушена загальна для більшості районів проблема – за чинним законодавством місцева влада позбавлена права розпоряджатися землями, які знаходяться за межами населених пунктів, що, на думку депутатів та керівників органів місцевого самоврядування, суперечить інтересам територіальних громад.

Саме тому, на пропозицію виконуючого обов’язки голови обласної ради, першого заступника голови обласної ради Володимира Марченка та заступника голови постійної комісії Валерія Капленка, комісія ухвалила доручити Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації підготувати проект Звернення Полтавської обласної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівників політичних сил, які пройшли до нового парламенту, народних депутатів України від Полтавщини з проханням сприяти врегулюванню земельних відносин - повернути право органам місцевого самоврядування та виконавчої влади розпоряджатися земельними ресурсами, ввести єдиний податок для сільськогосподарських товаровиробників на оренду земель сільськогосподарського призначення та ін.

Також у ході засідання було підтримано проект рішення сесії обласної ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відведених для земель промисловості ВАТ «Полтавський ГЗК» для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами на території Дмитрівської сільської ради (за межами населених пунктів) міста Комсомольська Полтавської області»; взято до відома підсумки державного фінансового аудиту ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на виконання Програми соціального розвитку сільських населених пунктів Полтавської області на 2013 рік.

Комісія розглянула та підтримала депутатське звернення депутата обласної ради Віктора Скочка щодо діяльності Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства. З метою з’ясування законності планової вирубки лісу в області, ефективного використання бюджетних ресурсів, спрямованих на розвиток лісового фонду Полтавщини, рекомендовано підготувати питання про проведення незалежного аудиту фінансово-господарської діяльності Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Депутати схвалили пропозицію виконуючого обов’язки голови обласної ради, першого заступника голови обласної ради Володимира Марченка розмістити на веб-сайті обласної ради План вирубки лісу Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Насамкінець засідання депутати розглянули питання про статус земель ПП «Агроекологія» Шишацького району. У виступах директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергія Фролова, голови постійної комісії обласної ради Валерія Капленка йшлося про те, що окремі власники земельних часток (паїв) відмовляються від продовження відповідних договорів оренди з ПП «Агроекологія» та використовують земельні ділянки на власний розсуд. Це може негативно позначитися на розвитку агроекології в області та державі, знищить цінний багаторічний досвід впровадження органічного землеробства. Ситуація, що склалася в цьому унікальному агропідприємстві, викликає стурбованість у Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, науковців, громадськості, депутатів – членів профільної комісії обласної ради. Відтак, Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації доручено підготувати та внести на розгляд сесії обласної ради проект рішення про визначення земель ПП «Агроекологія» Шишацького району ландшафтним парком та їхнє віднесення до природно-заповідного фонду.