Президія обласної ради розглянула стан справ у нафтогазовому комплексі

e-mail Друк PDF

5 березня відбулося розширене засідання президії обласної ради за участю голови облдержадміністрації Валерія Головка, заступника голови облдержадміністрації Романа Товстого, керівників нафтогазовидобувних підприємств, представників громадських організацій.

Вів засідання голова обласної ради Петро Ворона.

Відповідно до порядку денного, було розглянуто питання про стан справ у нафтогазовому комплексі та необхідні заходи з нарощення видобутку вуглеводнів.

За інформацією начальника управління з питань нафтогазового комплексу та промисловості Департаменту з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Костянтина Батеки, на початок нинішнього року на Полтавщині функціонують 29 підприємств НГК, у тому числі 6 – державної форми власності та 23 – приватної; на території області налічується 814 експлуатаційних (продуктивних) свердловин.

Обсяги видобутку природного і супутнього газу з 2012 року щорічно збільшуються. Так, у 2014 році було видобуто 7935,8 млн.куб.м. газу, що на 429,7 млн.куб.м. газу більше, ніж у 2012 році.

Разом із тим, суттєво знизився рівень видобутку нафти і газового конденсату, яких у 2014 році видобуто 652,7 тис. тонн – на 155,9 тис. тонн менше, ніж у 2012 році.

Основними причинами невиконання планових показників є виснаження основних родовищ вуглеводнів – із 26 родовищ вилучено понад 50% запасів вуглеводнів; зменшення обсягів фінансування геологорозвідувальних робіт та робіт із промислової розробки родовищ; недосконалість чинного законодавства у сфері надрокористування.

У 2014 році нафтогазовидобувні підприємства сплатили понад 5 млрд. грн. податків і зборів. При цьому, за відповідними угодами та у вигляді благодійної допомоги на розвиток соціальної інфраструктури територій, було спрямовано 14,8 млн. грн., що на 5,6 млн. грн. більше, ніж у 2013 році.

Про виробничу діяльність підприємств галузі, проблемні питання, досвід соціального партнерства поінформували Данило Кулаков (ГПУ «Полтавагазвидобування»), Ігор Щуров (ПрАТ «Нафтогазвидобування»), Валерія Янченко (ТОВ «Східний геологічний союз»), Михайло Рибчич (ПрАТ «Пласт»), Володимир Зуб (ТОВ «Українська бурова компанія»), Роман Засядько (СП «Полтавська газонафтова компанія»), Ігор Стефанишин (ДП «Укрбудсервіс» ТОВ НВП «Імпульс-С»), які зазначили, що масові перевірки підприємств фіскальними органами, збільшення Урядом податкового навантаження, дестабілізація національної валюти зумовлюють нерентабельність видобутку вуглеводнів. Це може привести до скорочення обсягів видобутку нафти, газу та газового конденсату, згортання геологорозвідувальних робіт та буріння нових свердловин, поставить підприємства на межу виживання.

Така ситуація є загрозливою для всієї галузі, десятки тисяч працівників можуть втратити роботу, бюджети - значні податкові надходження, а споживачі – вітчизняні енергоресурси. Про це, власне, вели мову голова обласної ради Петро Ворона, перший заступник голови обласної ради Володимир Марченко, голови профільних комісій: Степан Бульба, Олександр Залужний, Валерій Пархоменко, - депутати: Лев Жиденко, Олександр Удовіченко, Володимир Оніщенко, Олександр Явдощук, Дмитро Хрістов, Анатолій Попельнюх та інші.

Наразі, на пропозицію голови обласної ради Петра Ворони, президія рекомендувала підготувати проект відповідного Звернення обласної ради до Кабінету Міністрів України та внести його в установленому порядку на розгляд обласної ради.

Депутати також підтримали пропозицію голови постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр Олександра Залужного – ініціювати проведення на Полтавщині розширеної наради по питанню перспектив роботи нафтогазовидобувних підприємств за участю представників Харківської, Сумської, Чернігівської областей, керівників Уряду, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Голова облдержадміністрації Валерій Головко повідомив про досягнуту домовленість із керівниками ПАТ «Укргазвидобування» про укладення Угоди між облдержадміністраціє, обласною радою та ПАТ «Укргазвидобування» щодо відрахування на соціальний розвиток області у 2015 році 6 млн. грн. Натомість «Укргазвидобування» розраховує на позитивне рішення обласної ради стосовно погодження отримання ним, без проведення аукціону, ряду спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, з подальшим видобуванням вуглеводнів на території області.

Цю інформацію депутати взяли до відома. Втім, зауважили, що розмір відрахування ПАТ «Укргазвидобування» на розвиток соціальної інфраструктури територій, де проводиться видобуток вуглеводнів, мав би бути значно більшим. Окрім цього, на сьогодні відсутнє рішення Кабінету Міністрів України, яке дозволяє державним нафтогазовидобувним компаніям відраховувати кошти за соціальними угодами. Саме тому президія рекомендувала голові обласної ради утриматися від підписання відповідної угоди з ПАТ «Укргазвидобування».

Також у ході засідання президія узгодила питання, які планується внести до проекту порядку денного позачергової сесії обласної ради.