На Полтавщині проходять комітетські слухання Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

e-mail Друк PDF

11 червня в обласній раді розпочалися виїзні комітетські слухання Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад».

У комітетських слуханнях, організованих Верховною Радою України спільно з Полтавською обласною радою та Полтавською облдержадміністрацією, взяли участь народні депутати України, керівники органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, комунальних підприємств, представники ряду європейських інституцій, громадських організацій, експерти, науковці.

Вів комітетські слухання народний депутат України, Голова Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Власенко.

Під час відкриття слухань виступив голова обласної ради Петро Ворона, який зазначив, що в сучасних умовах поряд із Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» повинен діяти Закон України «Про співробітництво територіальних громад», що забезпечить спокійний і зрозумілий для людей процес реформування, не обмежений стислими термінами. Прикладом цього є відповідний досвід Франції. Петро Ворона висловив сподівання, що Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування врахує думку керівників органів місцевого самоврядування Полтавщини та сприятиме коригуванню процесу проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні.

Як підкреслив Сергій Власенко, саме Полтавська область наразі є серед лідерів реалізації проектів, які на практиці доводять ефективність співпраці територіальних громад. П’ять проектів, які пройшли конкурсний відбір, заплановано завершити вже до кінця нинішнього літа.

Таким чином, 23 територіальні громади шляхом координації спільних зусиль вирішать важливі проблемні питання своєї життєдіяльності, які їм не вдавалося вирішити окремо: збір твердих побутових відходів, соціальний захист громад, оновлення пожежної охорони, збереження довкілля. Загальна вартість цих проектів становить майже 3 млн. грн.

Звіт щодо впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад» презентували: народний депутат України, голова підкомітету з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, голова робочої групи з питань підготовки до проведення комітетських слухань Андрій Река, директор Інституту проблем державного управління та місцевого самоврядування Національної Академії державного управління та місцевого самоврядування при Президентові України В’ячеслав Толкованов, заступник директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади - начальник відділу з питань територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Валентина Даменцова. Йшлося про муніципальну співпрацю громад у контексті реформи місцевого самоврядування та реформи адміністративно-територіального устрою України, переваги муніципального співробітництва, залучення до вирішення місцевих проблем коштів міжнародних донорських організацій, надання громадам кваліфікованої консультативної допомоги, проектний менеджмент та ін.

Виконуючий обов’язки директора Департаменту економічного розвитку Полтавської обласної державної адміністрації Дмитро Орлов доповів про міжмуніципальне співробітництво у новій Стратегії регіонального розвитку Полтавської області.

У ході слухань було представлено кращі практики співробітництва територіальних громад Полтавщини: проекти «Придбання сміттєвоза та контейнерів для покращення матеріально – технічної бази громад – спільний крок до чистого довкілля пирятинського краю» (м. Пирятин); «Сміттєва революція в громадах м. Червонозаводське, с. Токарі та с. Піски, як приклад вдалого співробітництва територіальних громад» (Лохвицький район); «Красиве село». Облаштування місць збору твердих побутових відходів та придбання контейнерів для сміття на території трьох сільських громад Полтавського району»; «Міжмуніципальне співробітництво: цілеспрямований соціальний захист громадян. Реконструкція та дооснащення Решетилівського трудового архіву - шлях до покращення обслуговування населення та енергозбереження»; «Оновлення життя Семенівської місцевої пожежної охорони (на базі с. Оболонь Полтавської області) – запорука безпечної життєдіяльності сільських громад»; Досвід Проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) «Реформа управління на сході України» щодо підтримки реалізації проектів міжмуніципального співробітництва.

У форматі діалогу відбулося обговорення проектів.

За словами Сергія Власенка, Закон України «Про співробітництво територіальних громад» себе виправдав. Свідченням цього є досвід кращих практик співробітництва територіальних громад Полтавщини, що заслуговує на вивчення та розповсюдження.

У свою чергу голова обласної ради Петро Ворона висловив вдячність членам парламентського комітету за спільну з органами місцевого самоврядування та громадами Полтавської області позицію щодо проведення адміністративно-територіальної реформи та прохання сприяти забезпеченню на законодавчому рівні принципу повсюдності місцевого самоврядування, що передбачає надання права органам місцевого самоврядування розпоряджатися ресурсами громад, у тому числі землями сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів.

Наступного дня члени парламентського Комітету відвідають с. Ковалівку Полтавського району, селища Нові Санжари, Решетилівка та м. Пирятин, де наочно переконаються у результативності впроваджуваних проектів міжмуніципального співробітництва.