Петро Ворона: швецький досвід біоенергетичних технологій заслуговує на увагу та поширення в Україні

e-mail Друк PDF

З 21 по 27 червня голова Полтавської обласної ради Петро Ворона здійснив робочу поїздку до Швеції у складі делегації України з метою вивчення кращих практик використання біомаси для муніципального тепло- та гарячого водопостачання.

Робоча поїздка відбулася в рамках реалізації проекту ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій в муніципальному секторі в Україні» за організаційної підтримки Посольства Швеції в Україні та Business Sweden.

Українська делегація, до якої увійшли представники Уряду, Верховної Ради України, органів місцевого самоврядування, місцевої виконавчої влади, комунальних підприємств, громадських організацій відвідали міста: Стокгольм, Уппсала, Лінчопінг, Йончопінг, Маркарюд, Лунд, Мальмо, Свалев, - побували у Швецькому університеті аграрних наук, ознайомилися з роботою компаній та підприємств, які спеціалізуються на виробництві та постачанні тепла, гарячої води та електроенергії із біомаси.

Увазі українських гостей було представлено плантації енергетичної верби, обладнання для збору її врожаю, виробництво щепи та пелет, котельню на біопаливі. Відбулися тематичні презентації: «Енергетика та тарифна політики в Швеції», «Ринок біомаси в Швеції», «Експорт швецьких екологічних технологій», а також семінар «Фактори успіху при вирощування енергетичної верби».

Наші співвітчизники зустрілися з представниками Міністерства закордонних справ Швеції, Міністерства охорони навколишнього середовища та енергетики Швеції, Європейської асоціації біомаси, Швецької енергетичної агенції, мерами міст, науковцями та бізнесменами, обговорили питання використання потенціалу біомаси, створення відповідного нормативно-правового та ринкового середовища.

У місті Лінчепінг швецькі партнери продемонстрували членам делегації муніципальне комплексне підприємство з перероблення відходів для подальшого виробництва енергії. Частину відходів використовують як вторинну сировину, 40-45% – для виробництва енергії і тепла і лише 1% - складують на спеціальних полігонах. Технологія виробництва енергії і тепла передбачає спалення сміття при температурі 1100 гр. С. Гази, що утворилися внаслідок спалювання, додатково спалюють при температурі 950 гр. С. Таким чином, повністю виключається можливість потрапляння діоксинів та інших забруднюючих речовин у навколишнє середовище. Попіл та золу використовують для пересипання полігонів, а тверду масу – для укладання доріг.

Учасники поїздки висловили зацікавленість щодо експорту в Україну шведських біоенергетичних технологій.

Голова Полтавської обласної ради Петро Ворона, зокрема, зазначив, що реалії сьогодення вимагають пошуку і впровадження альтернативних джерел опалення, особливо для забезпечення роботи комунальних об’єктів соціальної сфери. Це дозволить знизити частку використання природного газу для вироблення теплової енергії, більш ефективно використовувати бюджетні ресурси.

Швецький досвід біоенергетичних технологій, вважає Петро Ворона, заслуговує на увагу та поширення в Україні. У числі переваг вирощування та використання енергетичних культур в Україні Петро Ворона назвав раціональні витрати на виробництво теплової енергії, розвиток малого та середнього бізнесу, створення нових робочих місць, підвищення інвестиційної привабливості регіонів, де вирощують енергетичні культури, ефективне використання малопродуктивних земель, відновлення ґрунтів. Не менш важливим, на думку Петра Ворони, є досягнення швецьких колег у використанні біогазів з органічних відходів, процесу когенерації, переробці твердих побутових відходів, вторинної деревини.

Голова обласної ради переконаний, що досвід Швеції з використання альтернативних джерел енергетики можна реалізувати в нашій державі за умови підтримки з боку Уряду України.