Бюджет 2016: як його наповнити

e-mail Друк PDF

22 грудня  в обласному комунальному інформаційному агентстві «Новини Полтавщини» відбулася прес-конференція першого заступника голови обласної ради Євгенія Холода та голови постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігоря Горжія.

Темою розмови став обласний бюджет 2016 року, який планується затвердити на другій сесії обласної ради.

Євгеній Холод поінформував про засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном, яке відбулося напередодні та на якому депутати разом із представниками громадськості намагалися якомога ефективніше розподілити видатки обласного бюджету – «поділити копійки».

Як повідомив Євгеній Холод, сума обласного бюджету на наступний рік складає 750 млн. грн. Загалом бюджет області становитиме 4,5 млрд. грн.

Зокрема, Євгеній Холод розповів про заплановані видатки апарату обласної ради. За його словами, на рік апарату потрібно 6 млн. 840 тис. грн. «На заробітну плату працівникам виділяється 2 млн. 712 тис. грн. Середня зарплата по апарату з нарахуваннями за вислугу років та ранг складає 3 тис. 100 грн. Нарахована зарплата першого заступника голови обласної ради становить близько 10 тис. грн. На папір для копіювальних машин обласна рада витрачає 22 тис. грн. на рік. 328 тис. витрачається на комп’ютерну техніку. 300 тис. передбачено на реалізацію заходів Програми розвитку місцевого самоврядування. Сюди входить виготовлення грамот, сувенірна продукція, нагрудні знаки, бланки та інше. На відрядження - 10 тис. грн. Це не такі великі витрати, про які любить говорити деякі представники громадськості», – сказав Євгеній Холод.

«Хочу навести гарний вислів: не треба боятися великих витрат, а треба боятися малих доходів. Тому для мене було важливо з’ясувати, де ми недоотримуємо кошти  у бюджет», - зазначив перший заступник голови обласної ради та поділився з журналістами своїми міркуваннями щодо наповнення доходної частини обласного бюджету.

Так, за інформацією Головного управління Державної фіскальної служби в області, у минулому році обласний бюджет недоотримав 145 млн. грн. екологічного податку з підприємств, що було зумовлене змінами, внесеними Верховною Радою України до Податкового кодексу. Тож «Укртатнафта» не сплатила 77 млн. грн. На 65 млн. грн. менше сплатили гірничо-збагачувальні комбінати. Ще один приклад: ПАТ «Укрнафта», яке активно працює на Полтавщині протягом багатьох років, заборгувало по платежах за використання надр 391 млн. грн.

«Олігархічному лобі у парламенті потрібно протиставити принципову позицію обласних рад, впливати на прийняття Верховною Радою України справедливих для громад рішень через депутатські фракції та народних депутатів». - наголосив Євгеній Холод.

Виникають питання у Євгенія Холода й щодо ефективного управління майном, яке відноситься до спільної власності територіальних громад області. «Чимало з комунальних об’єктів є збитковими та утримуються виключно за рахунок дотацій з обласного бюджету, - зауважив Євгеній Холод. – На таких підприємствах потрібно змінити менеджмент або ліквідувати їх взагалі, а майно передати в оренду або продати. Наразі, до бюджету надійдуть додаткові фінансові ресурси, які потім можна розподілити на потреби лікарень, шкіл, будинків-інтернатів системи соціального захисту населення, допомогу малозабезпеченим громадянам».

Частину комунального майна, вважає Євгеній Холод, доцільно передати на утримання місцевих бюджетів, що відповідатиме принципу децентралізації.

За словами Євгенія Холода, не повинно бути комунальних ЗМІ, а діяльність обласної влади повинні висвітлювати ті засоби масової інформації, які виграли відповідний тендер.

«Діяльність органів влади повинні висвітлювати ті ЗМІ, які виграють тендер. Не потрібно нам з бюджету давати гроші на ЗМІ. Наприклад, редакція газети «Зоря Полтавщини» займає три поверхи. Що там можна робити на 3-х поверхах? Утримуючи комунальні ЗМІ, ми ставимо в нерівні умови суб’єкти господарювання», – зазначив Євгеній Холод.

На переконання першого заступника голови обласної ради, сприятиме наповненню обласного бюджету виведення економіки з тіні, зважена податкова політика, створення нових робочих місць, підтримка малого та середнього бізнесу, боротьба з корупцією.

«Бюджет має покращувати соціальні стандарти, покращувати життя людей, робити його комфортнішим, - підкреслив Євгеній Холод. – Отже, залишається розв’язати проблему як максимально його наповнити, а вже потім розподілити».

У свою чергу, Ігор Горжій повідомив, що кошти від сплати екологічного податку віднедавна надходять до загального фонду обласного бюджету. Фактично фонд охорони навколишнього природно середовища області, в якому залишилося близько 30 млн. грн., далі наповнюватися не буде. Наразі виникає питання: як профінансувати такі важливі природоохоронні заходи, як розчищення річок, заліснення територій, реконструкції очисних споруд та ін.

Потому Євгеній Холод та Ігор Горжій відповіли на запитання журналістів.