У полі зору депутатів – питання користування надрами

e-mail Друк PDF

20 січня під головуванням Сергія Мамояна відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр.

Окрім членів комісії, у засіданні взяли участь перший заступник голови обласної ради Євгеній Холод, заступник голови обласної ради Анатолій Ханко, голова постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігор Горжій, депутати: Валерій Прядко (постійна комісія з питань освіти, науки, культури), Іван Сидоренко (постійна комісія з питань бюджету та управління майном), Михайло Бугрій (постійна комісія з питань забезпечення правоохоронної діяльності, боротьби з корупцією, забезпечення прав і потреб військових та учасників бойових дій); депутати обласної ради шостого скликання: Степан Бульба, Валерій Пархоменко; керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, представники громадськості, журналісти.

Відповідно до порядку денного, депутати обговорили питання про необхідність вдосконалення Порядку розгляду обласною радою питань користування надрами, затвердженого рішенням вісімнадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 9.10.2013 року зі змінами, прийнятими двадцять другою сесією обласної ради шостого скликання від 25.04.2014 року. Наразі прийнято рекомендувати депутатам, фахівцям, представникам громадськості підготувати та подати на розгляд комісії відповідні пропозиції.

Потому було розглянуто звернення до комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області про ініціювання призупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами публічному акціонерному товариству «Укрнафта» та товариству з обмеженою відповідальністю «Цефей». Так, ПАТ «Укрнафта», яке експлуатує 17 родовищ нафти та газу на Полтавщині, не виконує свої податкові зобов’язання з плати за користування надрами – станом на 1 грудня 2015 року заборгованість підприємства із зазначених платежів по області становила майже 391 млн. грн. Загальна заборгованість ТОВ «Цефрей» (експлуатує два родовища нафти та газу) по сплаті податків за видобування нафти, газу та газового конденсату перевищила 156 млн. грн. Як з’ясували депутати, ПАТ «Укрнафта» за результатами останніх місяців знизила заборгованість до 291 млн. грн., тоді як заборгованість ТОВ «Цефей» зросла до 170 млн.

Цікаво, що «Цефей» не єдине в області видобувне підприємство, яке користується надрами як суб'єкт спільної діяльності з іншим державним видобувним підприємством ( у даному випадку ПАТ "Укргазвидобування"), яке отримало в установлено порядку спеціальний дозвіл на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку площ родовищ з подальшим видобуванням вуглеводнів. Так звана «спільна діяльність» передбачає передачу «партнеру» площ для видобутку нафти, газу та газового конденсату. При цьому «партнер» самостійно веде виробничу та фінансово-господарську діяльність, не маючи жодних зобов’язань перед державним підприємством та не сплачуючи обов’язковий податок за користування надрами для видобування вуглеводнів.

Така ситуація, вважають голова комісії Сергій Мамоян, депутати: Олег Діденко, Володимир Барчук, Анатолій Власенко, Анатолій Попельнюх та інші, є неприпустимою.

На пропозицію першого заступника голови обласної ради Євгенія Холода, комісія рекомендувала облдержадміністрації надати в обласну раду інформацію відносно підприємств, які здійснюють на теренах області спільну діяльність з видобутку вуглеводнів. Дане питання буде повторно розглянуто комісією після доопрацювання.

Депутати заслухали та взяли до відома інформацію державного підприємства «Полтавське управління геофізичних робіт» щодо наявної заборгованості публічного акціонерного товариства «Нафтогазвидобування» за виконані Полтавським управлінням геофізичних робіт підрядні геофізичні та прострілювально-вибухові роботи у свердловинах.

На пропозицію громадськості, депутати розглянули проект рішення щодо затвердження Положення про порядок розподілу рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, розроблений секретарем  Громадської ради при Полтавській обласній раді Андрієм Любичем, звернення Народної Ради міста Полтави щодо створення комунального підприємства з видобування корисних копалин.

У ході засідання депутати розглянули та взяли за основу план роботи постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр на 2016 рік та порядок (графік) проведення її засідань.