Мережа закладів професійно-технічної освіти області має бути збережена

e-mail Друк PDF

26 січня на базі Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді, який відноситься до об’єктів спільної власності територіальних громад області, відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки та культури.

У засіданні, яке вів голова комісії Сергій Шевчук, взяли участь заступник голови обласної ради Анатолій Ханко, Миргородський міський голова Сергій Соломаха, Гадяцький міський голова Володимир Нестеренко, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації та Полтавської міської ради, закладів освіти та культури, представники громадськості, журналісти.

Відповідно до порядку денного, комісія розглянула стан фінансування професійно-технічних навчальних закладів у зв'язку із зміною бюджетного законодавства України. За інформацією виконуючого обов’язки директора Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Галини Власюк, у 2016 році змінено порядок фінансування закладів системи професійно-технічної освіти України. Якщо раніше ці заклади фінансувалися за рахунок субвенції із державного бюджету, то з початком нинішнього року видатки на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах (по області - 200 млн. грн.) передано на фінансування з місцевих бюджетів. З 37 закладів профтехосвіти області 21 знаходиться у містах обласного значення. На сьогодні тільки частина місцеві рад спромоглася виділити кошти на утримання цих закладів протягом першого кварталу. Як бути далі – невідомо, адже вільні фінансові ресурси у місцевих бюджетах відсутні.

Обговорюючи питання, заступник голови обласної ради Анатолій Ханко, голова комісії Сергій Шевчук, депутати: Валентина Крутько, Петро Ворона, Валерій Прядко, Олександр Путря - зазначили важливість збереження в області системи профтехосвіти, поступового забезпечення передачі майна та земельних ділянок закладів з державної до комунальної власності. При цьому комісія вважає за доцільне функціонування професійно-технічних закладів саме на обласному рівні. Це дало б змогу самостійно сформувати оптимальну мережу професійно-технічних закладів та визначати замовлення на підготовку робітничих кадрів, враховуючи потреби області. Фінансуватися заклади мають як і раніше - за рахунок субвенції з державного бюджету. На думку депутатів, дане питання потребує якнайшвидшого врегулювання на законодавчому рівні.

Наразі комісія рекомендувала місцевим радам, на територіях яких функціонують заклади системи профтехосвіти, віднайти кошти для фінансування цих закладів у першому кварталі 2016 року. Разом з тим, ухвалено підготувати проект відповідного Звернення обласної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

У порядку контролю комісія розглянула стан виконання рекомендацій постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки та культури від 22 грудня 2015 року. Йшлося про альтернативне забезпечення підвезення учнів і педагогічних працівників до навчальних закладів, упорядкування мережі інтернатних закладів, підтримку обдарованих учнів, утримання позашкільних навчальних закладів у місті Полтаві, реорганізацію обласного підприємства прикладних технологій «Осввітаінфоком», виконання заходів Комплексної програми освітньої галузі Полтавської області на 2011-2015 роки за ІІ півріччя 2015 року та інше.

У ході засідання депутати попередньо розглянули перелік закладів галузі «Освіта» та «Культура», які потребують капітальних видатків. У контексті даного питання на пропозицію Сергія Шевчука, комісія рекомендувала обласній раді капітальні видатки по галузі «Освіта» та «Культура» поки що не розглядати, окрім видатків на придбання обладнання, періодики та поповнення книжкового фонду бібліотек. Депутати вирішили особисто відвідати та оглянути об’єкти, в яких структурні підрозділи облдержадміністрації запланували проведення ремонтно-будівельних робіт за кошти обласного бюджету.

Насамкінець засідання депутати розглянули звернення до комісії.