Комісія розглянула стан догляду за полезахисними лісосмугами в області

e-mail Друк PDF

6 травня постійна комісія обласної ради з питань екології та раціонального природокористування розглянула питання про стан догляду за полезахисними лісосмугами в області. У засіданні, яке відбулося під головуванням Івана Коваля, взяв участь голова обласної ради Іван Момот.

За інформацією першого заступника начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області Анатолія Мосейчука, заступника начальника Головного управління Держкомзему в Полтавській області Олександра Шила та першого заступника начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Семена Москаленка, на початок 2011 року, із 19,9 тис. га загальної площі полезахисних лісосмуг області 6,3 тис. га закріплені за суб’єктами господарювання (надані у власність, постійне користування або оренду). Решта, 13,6 тис. га, перебувають в землях запасу сільських, селищних рад в безгосподарному стані, що становить майже 70 відсотків від їхньої загальної площі. Ця частина лісосмуг ні за ким не закріплена і не має господаря, який би ніс відповідальність за їхнє збереження та належний догляд.

Полезахисні лісосмуги є невід’ємною складовою полів, а їх головна функція – захист ріллі від водної та вітрової ерозії, підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Основна їх частка розташована серед масивів ріллі, тому найбільш ефективним і найменш конфліктним шляхом забезпечення належного утримання лісосмуг є іхнє закріплення за орендарями рільних земель.

З огляду на це, постійна комісія вирішила рекомендувати органам виконавчої влади розробити механізм передачі в довгострокову оренду сільськогосподарським підприємствам, фермерським господарствам разом із земельними ділянками і полезахисних лісосмуг.

В адміністративних районах, де діють держлісгоспи ДЛГП “Полтаваоблагроліс”, рекомендовано ініціювати передачу лісосмуг в постійне користування агролісгоспів як профільних лісогосподарських підприємств Мінагрополітики України, передбачивши джерела фінансування на оформлення документації із землеустрою.

Державній екологічній інспекції в Полтавській області ухвалено рекомендувати посилити контроль за дотриманням природоохороного законодавства в лісосмугах земель запасу (в тому числі шляхом виявлення незаконних рубок) з метою стимулювання місцевих органів влади щодо закріплення лісосмуг за суб’єктами господарювання.

Службі автомобільних доріг в Полтавській області рекомендовано збільшити обсяги створення нових та поновлення існуючих захисних лісових смуг.

Депутати підтримали пропозицію щодо залучення до роботи в комісії на громадських засадах в якості експерта по екології з технологічних питань доктора технічних наук, професора Кременчуцького державного політехнічного університету ім. М. Остроградського Володимира Артамонова.

По закінченні роботи комісії голова обласної ради Іван Момот акцентував увагу на необхідності встановлення контролю за повним збиранням та вивезенням непридатних хімічних засобів захисту рослин з території області у рамках виконання Регіональної цільової Програми поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин на 2011-2013 роки. Він зазначив, що у 2011 році на виконання програми виділено 4 млн. грн. коштів обласного бюджету і постійна комісія з питань екології та раціонального природокористування повинна встановити контроль за їхнім цільовим та ефективним використанням.