Екологічні проблеми Сенчі розглянуто на виїзному засідання профільної комісії

e-mail Друк PDF

16 березня у с. Сенча Лохвицького району відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування, на якому розглянуто питання про реагування органів виконавчої влади та підприємств нафтогазодобувної галузі на звернення Сенчанської сільської ради та рекомендації постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування від 27 січня 2016 року щодо забруднення навколишнього природного середовища. Вів засідання голова комісії Ігор Горжій.

Окрім членів комісії, у засіданні взяли участь перший заступник голови обласної ради Євгеній Холод, голова постійної комісії обласної ради з питань бюджету та управління майном Микола Бондар, депутати обласної ради: Віктор Щуров, Анатолій Власенко, Василь Стасовський, - голова Лохвицької райдержадміністрації Володимир Рязанов, голова районної ради Анатолій Храпаль, Сенчанський сільський голова Віктор Лисий, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, газовидобувних підприємств, науковці, мешканці Сенчі, журналісти.

Сільський голова Віктор Лисий, депутати районної ради: Михайло Євтодій, Микола Голінка, - депутат сільської ради Віра Мурашко, громадський активіст Іван Чумарний озвучили екологічні проблеми Сенчі, пов’язані з майже 50-річною діяльністю на території сільської ради підприємств нафтогазовидобувного комплексу. Представники громадськості зазначили, що при будівництві промислового майданчика Самсонів острів на р.Сула розчистка дна річки була проведена з порушенням природних порогів, без улаштування штучних дамб і перепусків. Це зумовило суттєве зниження рівня води у річці - у межах села Лучки цей показник становить лише півметра. Осушилися поклади торфу, які час від часу загоряються та задимлюють населені пункти сільської ради. Разом з тим, довкілля постійно забруднюється відходами буріння та ремонту свердловин, які не утилізуються. Зниження води в річці, промислове видобування нафти і газу негативно позначилося на якості питної води у колодязях, свердловинах і водогонах. Відтак, мешканці страждають від легеневих, алергічних та онкологічних хвороб.

Громада переконана, що вирішити проблему може будівництво регульованого шлюзу на р. Сула, нової, більш глибокої свердловини питної води або реконструкція наявних, чітке дотримання ГПУ «Полтавагазвидобування», Полтавським відділенням бурових робіт бурового управління «Укрбургаз» вимог природоохоронного законодавства, участь цього підприємства у вирішенні екологічних проблем Сенчі.

Про реагування органів виконавчої влади та підприємств нафтогазодобувної галузі на звернення Сенчанської сільської ради та рекомендації постійної комісії обласної ради, бачення вирішення порушених проблем охорони довкілля доповіли заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Олександр Ткаченко, перший заступник начальника обласного управління водних ресурсів Володимир Кириленко, заступник начальника обласного управління водних ресурсів Олександр Чмир, директор державного регіонального проектно-вишукувального інституту «Дніпродіппроводгосп» Володимир Гринюк.

Для проведення відповідних природоохоронних робіт у Сенчі потрібні значні фінансові ресурси. На сьогодні їх немає ні у сільської ради, ні у районному бюджеті, ні в обласному фонді охорони навколишнього природного середовища області. За словами першого заступника голови обласної ради Євгенія Холода, Полтавська обласна рада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України з пропозицією перерозподілу між державним бюджетом та місцевими бюджетами частини рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату. А саме: залишати місцевим бюджетам 10% рентної плати. Профільний комітет Верховної Ради України погодив 5% (для Полтавщини в грошовому еквіваленті – 750 млн. грн. щороку). На ці кошти, переконаний Євгеній Холод, можна було б провести невідкладні екологічні заходи, відновити дороги, зміцнити соціальну інфраструктуру територій, на яких проводиться видобуток вуглеводнів. На жаль, ці пропозиції обласної ради підтримки в Уряді не знайшли.

Втім, як наголосив Євгеній Холод, це не означає, що питання, порушене сенчанською громадою, буде «заговорене». Проблему треба вирішувати, але поетапно і в комплексі. Насамперед, потрібно забезпечити жителів сільської ради якісною питною водою. У цьому допомогу має надати ГПУ «Полтавагазвидобування». До наступного року доцільно розробити проектну документацію на будівництво гідроспоруд, які зарадять проблемі р. Сули у межах Сенчанської сільської ради, підготувати пакет документів на фінансування будівництва з фонду охорони навколишнього природного області у 2017 році.

У свою чергу, голова Лохвицької райдержадміністрації Володимир Рязанов запевнив, що районна влада зацікавлена у якнайшвидшому вирішенні даного питання. Зокрема, зарезервовані кошти для виготовлення проектної документації на гідроспоруди, районний бюджет готовий співфінансувати їхнє будівництво у межах 30% загальної вартості робіт.

Про наявність бажання і можливості допомогти сенчанам вів мову заступник директора ГПУ «Полтавагазвидобування» Михайло Вакуленко.

Оскільки у районі відсутня штатна посада інспектора з охорони навколишнього природного середовища, депутат обласної ради Віктор Щуров вніс пропозицію запровадити громадський контроль, наділивши громадських активістів відповідними повноваженнями.

Підсумовуючи засідання, голова комісії Ігор Горжій підкреслив, що депутати поділяють стурбованість громади щодо екологічних проблем території та готові сприяти їхньому вирішенню.

За результатами виїзного засідання комісія ухвалила відповідні рекомендації.