Європейський досвід децентралізації - наступні кроки впровадження

e-mail Друк PDF

Продовження співпраці обговорили на зустрічі керівників Полтавської області з керівником проекту GIZ у Полтавській та Чернівецькій областях Андреасом фон Шуманном. У зустрічі взяли участь голова облдержадміністрації Валерій Головко, голова обласної ради Олександр Біленький, перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Пісоцький.

Говорячи про реформування пан Шуманн підтвердив - універсальної моделі децентралізації бути не може.

- Більше того - цей процес навіть для різних областей України матиме свої особливості і у етнічно-культурному, і у економічному плані. Сьогодні - це один із пріоритетних напрямків нашої програми. Вона починалась з двох областей - Чернівецької і Полтавської. Та сьогодні це проект сприяння розвитку місцевих громад усієї України, бюджет якого - 97 мільйонів євро, - розповів під час зустрічі пан Шуманн.

"Досвід Німеччини особливо придасться на Полтавщини у напрямку співпраці громад та вибраних ними органів", - переконаний головаобласної ради Олександр Біленький.

- Практика вирішення особливо затратних питань у громадах земель Німеччини - особливий досвід. Наприклад, комунальному підприємству потрібно придбати велику техніку. На установчих зборах кількох громад вирішують питання виділення коштів, призначають відповідального за реалізацію цього плану - і контролюють його виконання. А бургомістри цих територій - чиновники, які постійно звітують перед своїми громадянами за усі проекти, на які витрачаються кошти громади. Нам потрібно втілювати таку конструктивну співпрацю між громадою і виборними органами, - розповів голова обласної ради.

Інше питання - економічний розвиток громад. Тут обговорили польський досвід під час зустрічі з генеральним консулом  Республіки Польща у Харкові Янушем Яблонським. Голова обласної ради Олександр Біленький запропонував побудувати співпрацю на постійному діалозі полтавських міст з польськими містами-побратимами.

- Польща пройшла шлях саме децентралізації з орієнтацією на розвиток економіки. І саме запропонований формат діалогу допоможе полтавським громадам уникнути помилок, які вже пройшли наші польські колеги. Особливо цікавий тут досвід у питанні створення індустріальних парків, які приваблять додаткові інвестиції і наповнять місцеві бюджети, - сказав під час зустрічі голова обласної ради.

 

 

У польських інвестиційних проектах є одна особливість. "Це не просто індустріальні парки - це економічні зони зі спеціальними умовами для бізнесу" - ділиться досвідом реформування генеральний консул  Республіки Польща у Харкові Януш Яблонський.

- До створення усіх умов у питанні інфраструктури ми додали ще і податкові преференції. На тих територіях, де потребували інвестора, ми запровадили фіксовані ставки податку для підприємців, які не міняються упродовж тривалого часу - до 10 років. Це стало додатковою гарантією для підприємців у період реформування, - розповів пан Яблонський.

Та які б не були кроки реформаторів децентралізація - тривалий процес - говорять польські партнери. Її результати населення почне відчувати не раніше, ніж через 5 років. Головне, щоб люди зрозуміли - будь-які зміни запроваджуються для їхнього блага.