Право на чисте довкілля

e-mail Друк PDF

19 травня у селищі Білики Кобеляцького району відбулося виїзне засідання постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування, на якому розглянуто питання про виконання рекомендацій постійної комісії щодо реконструкції каналізаційної системи свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції» та покращення умов життя мешканців селища Білики.

У засіданні, яке вів голова комісії Ігор Горжій, взяли участь депутати обласної ради: Тетяна Микуця, Микола Жук, Василь Хоменко, Вячеслав Мінязев, Василь Красюк, Геннадій Коваленко, голова районної ради Володимир Кішінський, голова райдержадміністрації Таміла Шевченко, директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ігор Піддубний, науковці-екологи, керівники ТОВ «Сільські традиції», мешканці селища, журналісти.

Як зазначили жителі селища, з часу введення в експлуатацію свинокомплексу зросла кількість онкологічних та легеневих захворювань у громаді, сморід, який стоїть над Біликами, заважає людям жити повноцінним життям, знищує довкілля. Колись мальовниче та привабливе для відпочивальників селище стало зоною екологічного лиха.

Протягом п’яти років триває протистояння між ТОВ «Сільські традиції» та громадою. Численні наради на різних рівнях, комісії, перемовини з керівництвом підприємства позитивного результату не дали. Постійна комісія обласної ради з питань екології та раціонального природокористування сьомого скликання, за словами Ігоря Горжія, вже вп’яте розглядає питання щодо вирішення екологічної проблеми у Біликах, проте на сьогодні воно залишається відкритим - рекомендації комісії ТОВ «Сільські традиції» не виконало.

Виступаючи на засіданні, директор підприємства Юрій Грушевський та його заступник Роман Калатур прагнули довести, що ТОВ «Сільські традиції» зацікавлене у вирішенні даного питання – Чернігівському НВП «Екоспецпроект» замовлено проект реконструкції системи очищення каналізаційних стоків, реалізувати який планується до 1 жовтня поточного року. Поки що біличанам радять зачекати.

Утім, мешканці вже давно втратили довіру до керівників ТОВ «Сільські традиції», які час від часу змінюють один одного, і таким чином, уникають відповідальності за виконання зобов’язань попередників. Тож і пропозиції від громадських активістів були конкретними – призупинити діяльність підприємства, вивезти поголів’я свиней (за інформацією Романа Калатура, їх сьогодні близько 33 тис. голів), реконструювати систему очистки стоків та каналізаційного газу, провести незалежну екологічну експертизу та ін.

Невдоволені жителі селища і виконанням зобов’язань підприємства щодо підтримки соціальної інфраструктури селища - обіцяний «Сільськими традиціями» водогін у Біликах досі не збудовано.

У виступах голови комісії Ігоря Горжія, депутатів: Василя Хоменка, Тетяни Микуці, Геннадія Коваленка було наголошено, що жителі Біликів мають право на чисте довкілля, а ТОВ «Сільські традиції» зобов’язане знайти порозуміння з громадою та врешті вирішити питання по суті.

Наразі, комісія рекомендувала ТОВ «Сільські традиції» протягом одного місяця провести екологічну експертизу проекту реконструкції очищення каналізаційних стоків та оприлюднити її результати у громаді; створити робочу групу з числа громадських активістів та депутатів селищної ради для контролю за проведенням комплексних робіт з реалізації проекту; до 15 вересня 2016 року виконати роботи з реконструкції каналізаційної системи свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції».