Екологічні проблеми Сенчі вирішуватимуться поступово

e-mail Друк PDF

Днями у с. Сенча Лохвицького району, за ініціативи громадськості та депутатів обласної ради, відбулося засідання «круглого столу», на якому розглянуто актуальні питання охорони довкілля, пов’язані із виробничою діяльністю ГПУ «Полтавагазвидобування».

У засіданні, модератором якого виступив голова постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігор Горжій, взяли участь депутати обласної ради: Руслан Богдан, Анатолій Власенко, Олег Діденко, Тетяна Микуця, Лариса Сухопар, Віктор Щуров; директор газопромислового управління «Полтавагазвидобування» Олександр Кобеза, Сенчанський сільський голова Віктор Лисий, представники ГО «Громадський майдан Полтавщини» Олег Підгорний та Олександр Лещенко, мешканці громади, журналісти.

Першою перемогою територіальної громади, яка спираючись на підтримку обласної ради, почала відстоювати своє право на чисте довкілля, стало виділення ГПУ «Полтавагазвидобування» коштів на будівництво свердловини для води та двох водогонів загальною протяжністю 12 км. За інформацією сільського голови Віктора Лисенка, перший транш у півтора мільйона гривень вже надійшов на рахунок сільської ради. Отже, будівельні роботи мають розпочатися найближчим часом та сенчани врешті отримають якісну питну воду.

На жаль, досі відкритим залишається питання утилізації екологічно небезпечних відходів буріння свердловини на Яблунівському родовищі. Технологія, яку дотепер використовує ГПУ «Полтавагазвидобування», зливаючи шламові відходи у кар’єри, громаду не задовольняє.

– Рови, заповнені шламом, – це бомба сповільненої дії, – заявила громадська активістка Валентина Мурашко. – Небезпечні речовини через підземні води потрапляють у колодязі та річку, негативно впливають на здоров’я людей.

Тим часом, збудований ще у 2003 році завод з переробки екологічно небезпечних бурових відходів, так і не запрацював. У ГПУ «Полтавагазвидобування» кажуть – через «порушення технології».

От і виникає у сенчан логічне запитання: чому за довгі роки «Полтавагазвидобування» так і не спромоглося ліквідувати «технологічні порушення» та запустити завод?

– Ми бачимо проблеми Сенчі, звертаємо на них увагу, йдемо назустріч побажанням громади, – підкреслив директор ГПУ «Полтавагазвидобування» Олександр Кобеза. – Із 19 млн. грн., виділених підприємством за угодою з облдержадміністрацією про співробітництво у розвитку нафтогазового комплексу та соціальної інфраструктури населених пунктів області, 4 млн. грн. вирішено спрямувати сенчанській громаді. Щодо утилізації та захоронення відходів бурових розчинів у шламовідстойниках, то переконаний - робити відповідні висновки мають тільки спеціалісти.

Свої думки щодо розв’язання екологічної проблеми, фінансової участі «Укргазвидобування» і його дочірнього підприємства ГПУ «Полтавагазвидобування» у життєдіяльності громади висловили депутати обласної ради: Руслан Богдан, Анатолій Власенко, Віктор Щуров, Олег Діденко; депутати районної ради: Микола Голенко, Михайло Євтодій, інші учасники «круглого столу».

Як наголосив Ігор Горжій, 5 липня профільна комісія обласної ради знову розгляне сенчанське питання у контексті Звернення Громадської ради при обласній раді щодо оголошення місцевості в межах Сенчанської сільської ради зоною надзвичайної екологічної ситуації та винесення даного питання на розгляд сесії обласної ради. На думку Ігоря Горжія, ГПУ «Полтавагазвидобування» та Полтавське відділення бурових робіт бурового управління «Укрбургаз» зобов’язані дотримуватися вимог природоохоронного законодавства і депутати спільно з громадськістю та екологічною інспекцією змусять підприємства це робити.

У ході засідання також було обговорено питання будівництва перекатів та шлюза-регулятора на р. Сула, що покращить гідрологічний стан річки, збільшить рівень води у колодязях мешканців Сенчанської сільської ради та забезпечить зволоження торфяників. На виконання цих робіт із фонду охорони навколишнього природного середовища області обласна рада виділила 2 млн. грн. Наразі регіональний проектно-вишукувальний інститут «Дніпродіппроводгосп» виготовляє на замовлення Сенчанської сільської ради відповідну проектно-кошторисну документацію.

Цього дня разом із громадськими активістами та керівниками ГПУ «Полтавагазвидобування» депутати обласної ради оглянули намивні споруди та шламовідстойники.