Енергоаудит - не розкіш. Уже життєва необхідність

e-mail Друк PDF

Гребінківська ЗОШ №4 працює з 1928 року. Тому про питання ремонтів і енергоенфективності старого приміщення говорити зайве. У двоповерховій школі уже кілька років намагаються реалізувати програму енергозбереження у традиційний спосіб - вибиваючи кошти для заміни старих вікон і дверей, через які, розповідають педагоги, витягує і без того "неширокий" шкільний бюджет. "Вікна такі ж старі, як і школа. Через те і маємо значні енерговтрати," - розповідає директор навчального закладу Лариса Кохно.

- Наша школа взагалі з двох частин складається - з нової і зі старої. Так от стара частина була побудована у 1928 році. Вікна у будівлі старі, не витримуть того напору вітру, скло іноді випадає. І зрозуміло, що у цьому питанні допомога нам дуже потрібна. І якщо нам тут хтось допоможе, ми будемо тільки вдячні, - зазначає директорка школи.

Гребінківська школа стала одним із закладів, де голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький подарував нові металопластикові вікна. Як і нові двері для дитячого садка у селі Засулля Лубенського району. Тут допомога цінніша - металопластиковий щит сховав малечу від холодів і мряки.

- У нас стало значно тепліше, дітям комфортніше і краще відпочивати і гратись, - підсумовує мати вихованця дитячого садку Тетяна Голобородько.

- Як керівник дошкільного навчального закладу, я не чекала, що потребами сільських закладів освіти буде цікавитись голова Полтавської обласної ради. Але Олександр Юрійович приїхав особисто, щоб побачити наші проблеми. І не просто пообіцяти допомогу - а, як представник влади, проконтролювати, куди підуть гроші, і щоб вони дійсно пішли на закупівлю і установку таких необхідних на сьогодні у дитсадку дверей, - говорить директорка ДНЗ "Колосок" Любов Погребняк.

Проблеми енергоефективності сьогодні - спільна "хвороба" соціальних закладів Полтавщини. Мало зарадили 45 мільйонів гривень, які, за даними Департаменту економічного розвитку ОДА, витратили минулого року на Полтавщині на заходи програми енергоефективності. І хоч за рахунок економії лише у галузі освіти вдалося зберегти 2 мільйони бюджетних гривень - це крапля у морі, у порівняння із потребою у 300 тисяч гривень на енергоносії середньостатистичної школи на Полтавщини. "Потрібно негайно змінювати саму філософію програм енергозбереження", - переконаний голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

- З наступного року на наші плечі ляже один із тягарів - компенсація витрат на "комуналку" і ми з місцевих бюджетів маємо закривати ці прогалини. Тому сьогодні необхідний зовсім інший підхід до вирішення проблем. Я говорю про заощадження. І найперше - зробити енергоаудити соціальних закладів, щоб зрозуміти - де ми найбільше коштів втрачаємо, і яким чином ми можемо їх зекономити, - повідомив голова Полтавської обласної ради.

За словами голови Полтавської обласної ради нова програма - це не безсистемне дослідження усіх соціальних закладів. Адже на це не вистачить ніякого бюджету. Головна мета - виявити спільні проблеми енергозатрат для подібних об'єктів.

- Дуже багато соціальних закладів уже економлять на теплі, на електроенергії. І ми повинні сьогодні зрозуміти, де залишились прогалини, де ми зможемо підставити плече допомоги. Тому і потрібен енергоаудит. Це не буде перевірка "для покарання", це перевірка "порозуміння". Щоб виявити проблемні місця, і визначитись, у якому напрямку витрачати кошти для подолання проблем, - переконаний Олександр Біленький.