До чистих і повноводних джерел

e-mail Друк PDF

9 червня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування, яке провела голова комісії Тетяна Корост.

У роботі зібрання взяли участь заступник голови облдержадміністрації Володимир Замикула, керівники профільних управлінь, установ та організацій, представники громадськості.

Основна дискусія за участі депутатів обласної ради Олега Овчаря, Віктора Скочка, Івана Коваля, Юрія Тараненка, Анатолія Попельнюха, Ігоря Чобітька, Віктора Гаркуші, Андрія Прокоф’єва, Івана Близнюка розгорнулася під час опрацювання планового питання стосовно стану малих і середніх річок та водоймищ області та рівня фінансування робіт з поліпшення їхньої водності й очищення від забруднень, про що поінформував начальник обласного управління водних ресурсів (колишнього “Полтававодгоспу”) Володимир Фомичов.

Наголошено, що річкова мережа області включає: одну велику річку – Дніпро, 8 середніх річок – Ворсклу, Мерлу, Оржицю, Оріль, Псел, Сулу, Удай, Хорол та 1771 малу річку, водотоки і струмки. У тому числі малих річок завдовжки понад 10 км в області нараховується 137.

Попри вжиття в останні роки відповідних запобіжних заходів,

негативні процеси на річках і водоймах області тривають. Найбільш вразливими визнано річки Сулу і Удай. Поряд із цим замулилися, заросли болотною рослинністю та чагарниками, втратили своє природне значення й більшість малих річок та водотоків.

Не маючи дренажної спроможності, вони підтоплюють населені пункти і заболочують заплавні землі, які не використовуються в сільськогосподарському виробництві. Така ситуація спостерігається по річках Говтва з її притоками, Грунь, Ташань, Грунь-Ташань, Тагамлик, Полузір”я, Многа, Крива Руда, Сулиця, Суха Лохвиця, Кобелячок, Сухий Омельник, Сухий Кагамлик, Котельва, Котелевка, Орешня, Свинківка, Кустолово, Ланна, Лип’янка та інші. Ще гірше становище відмічається на малих річках протяжністю до 20 км та на водотоках довжиною до 10 км.

Велика розораність та низька залісненість території області, порушення агротехніки обробітку грунтів спричиняють розвиток інтенсивних ерозійних процесів на водозборах. Через відсутність фінансового забезпечення в області призупинено виконання протиерозійних заходів – будівництво водозатримуючих і водовідвідних валів, лотків-швидкотоків, запруд, протиерозійних ставків, а також впровадження контурно-меліоративних систем на територіях, підданих ерозії. Є необхідність у розробленні регіональної Програми захисту земель від водної та вітрової ерозії, інших видів деградації земель на території області на новий період. Дія попередньої програми завершилася у 2010 році.

Нині в області налічується 69 малих водосховищ та 2679 ставків. Оскільки нові водні об’єкти не будуються, постає вимога до райдержадміністрацій та органів місцевого самоврядування зберегти існуючі водойми та їхні гідротехнічні споруди.

Є й нагальна необхідність будівництва нових берегоукріплювальних споруд на водних об’єктах для захисту населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод. Це, у першу чергу, стосується берегової зони Кременчуцького водосховища, де водній абразії піддано 46,2 км берега, а також виконання берегоукріплювальних робіт на річках Псел, Ворскла та Сула у найбільш небезпечних зонах. Проте, після 2007 року, кошти на роботи з берегоукріплення Кременчуцького водосховища не виділялися ні з державного, ні з обласного бюджету.

Негативно позначилося на стані вирішення проблем з поліпшення водності та очистки від забруднення середніх і малих річок та водойм значне зменшення в останні два роки рівня фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища області.

Враховуючи викладене та висловлені зауваження і пропозиції, члени комісії ухвалили Рекомендації, спрямовані на виправлення існуючої ситуації.

Також на зібранні підтримано й три підвідомчі питання порядку денного п'ятої сесії обласної ради шостого скликання, пленарне засідання якої відбудеться 15 червня 2011 року.

Зокрема, сесії обласної ради рекомендовано:

- ухвалити Звернення до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України стосовно внесення змін та доповнень до чинного законодавства щодо порядку надання у власність чи користування земельних ділянок, зайнятих полезахисними лісовими смугами, а також догляду за цими насадженнями;

- продовжити термін дії Програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на період до 1 січня 2012 року;

- внести зміни до Переліку природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області в 2011 році, затвердженого рішенням четвертої сесії обласної ради шостого скликання від 30 березня 2011 року.