Конференція «Від утровення об’єднаних територіальних громад – до розумного зростання»

e-mail Друк PDF

24 лютого 2017 року в Києві відбулась конференція «Від утровення об’єднаних територіальних громад – до розумного зростання». Організатором заходу виступив «Інститут громадянського суспільства» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, Офісу Ради Європи, Шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», фонду «Відродження», проекту ЄС «Підтримка регіонального розвитку в Україні» та «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні» за підтримки ЄС.

В конференції взяла участь делегація Полтавської області у складі представників виконавчого апарату обласної ради, керівництва Білоцерківської ОТГ та Хорольської районної ради.

В контексті розмови про розумне зростання робота заходу розпочалася з підведення проміжних підсумків децентралізації влади 2015-2016 років. «2014 року було прийняте стратегічне рішення, навколо якого об’єднались Президент, Уряд, Верховна Рада й громадяни – ухвалена Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Проекти, які створюються та реалізовуються в громадах – це саме та матеріалізація реформи місцевого самоврядування, яку чекає вся країна. Школи, дитячі садочки, дороги, освітлення вулиць, переведення опалення на альтернативні джерела енергії – ці речі стають можливими, коли саме ви, громади, визначаєте стратегію та пріоритети власного розвитку. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, звертаючись до учасників конференції.

Сьогодні завдяки проведеній фінансовій децентралізації, на місцях є достатньо коштів, що мають бути інвестовані в якість життя людей, наголосив Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України. Так, за результатами 2016 року місцеві бюджети отримали 50 млрд грн. Окрім власного бюджету, місцеві громади мають додаткову підтримку від держави. На усі регіональні програми передбачено 9 млрд грн, зокрема, передбачено субвенцію на соціально-економічний розвиток, 1,5 млрд грн на підтримку ОТГ та 3,5 млрд грн у рамках ДФРР. Прем’єр-міністр закликав керівників місцевих громад демонструвати лідерство у проведенні необхідних змін на місцях.

В рамках заходу представники ОТГ презентували свої досягнення та обговорили нові можливості розумного зростання громад для формування комфортного та безпечного середовища для проживання людини, залучення до цього процесу громадськості та підприємництва. Так, Оксана Романів, Голова Гніздичівської ОТГ Львівської області прозвітувала про співпрацю влади, громади та громадських організацій, в рамках якої було розроблено стратегію сталого розвитку, інвестиційний паспорт, план карту громади та сайт ОТГ. Наразі громада ділиться досвідом з іншими громадами області.

Чинником розумного зростання є нова локальна ідентичність. Апелюючи до Европейського досвіду, радник Уряду з питань децентралізації Даніель Попеску зазначив, що процес реформи децентралізації  в Україні відбувається швидше ніж в більшості країн Центральної та Східної Европи, де процес тривав 8-10 років. Ціллю Європи є побудова спроможних громад, в яких люди могли б жити і в майбутньому. Якщо це зроблять громади в Україні - це призведе до важливих змін. «Бізнес потребує довіри і опори. В Україні нині зростає та накопичується довіра. Це призведе до припливу інвесторів та економічного зростання. Треба визначати те, що в вас добре виходить і розвивати це», - зауважив іноземний експерт.

Під час обговорення можливостей та ризиків освітньої реформи Міністором освіти і науки України Лілією Гриневич була озвучена «Концепція Нової української школи», школи, яка дає окрім знань, вміння як їх застосовувати для вирішення власних особистих і професійних проблем, а також, яка формує цінності і ставлення. Інформацію діти повинні самі аналізувати, вміти критично мислити і вчитися впродовж життя. «У 2016 році по Україні було відкрито 135 опорних шкіл, з них 39 в ОТГ. Ідея була зробити школу привабливою, щоб діти хотіли туди йди і їх вели туди батьки. Цього року через субвенцію було виділено 300 млн грн для ОТГ на модернізацію опорних шкіл, окрім цього області отримали ще 300 млн грн на закупівлю  природничо-матиматичних кабінетів і 200 млн грн на шкільні автобуси»,  - сказала пані Міністр.

В рамках обговорення участі ОТГ в інфраструктурних проектах заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лєв Парцхаладзе назвав можливі джерела фінансування проектів громад, серед яких ДФРР Мінрегіонбуду, субвенція на ОТГ Мінрегіонбуду, субвенція Мінфіну, субвенція МОН, місцевий бюджет та донори.

Продовжуючи тему залучення фінансування для ОТГ начальник Управління впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Надія Бондарчук розповіла про підготовку проектів регіонального розвитку за рахунок ДФРР.

На конференції було розглянуто низку питань, що стосуються зростання спроможності і ресурсного потенціалу ОТГ завдяки спільній діяльності органів місцевого самоврядування, активних громадян та представників бізнесу. Український бізнес має знайти нових партнерів і ринки збуту, а ОТГ – нові технології та можливості українського бізнесу.

Пленарні засідання були присвячені тенденціям, які сформувались щодо становлення ОТГ та їхніх можливостей для розумного зростання в нових умовах. «Розумне зростання» - новий для України термін, який сьогодні означає провідну тенденцію до розвитку міст, муніципалітетів та регіонів у Європейському Союзі, і увібрав в себе найновіші підходи до зростання, що базуються на розумній спеціалізації, розумному просторовому плануванні та ощадливому використанні ресурсів.

В рамках панельної дискусії щодо донорських програм керівник Щвейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Оксана Гарнець підкреслила збільшення кількості донорів в Україні, які працюють над підтримкою реформи децентралізації, наразі близько 20 проектів міжнародної технічної допомоги. Донорська спільнота активно працює над створенням спільної матриці результатів усіх донорських проектів у сфері децентралізації для координації їх діяльності. «На наступні 3 роки своєю цільовою аудиторією ми бачимо саме ОТГ і готові прийти з комплексним підходом, який включає і стратегічне планування розвитку громади, і планування секторальне», - підкреслила керівник проекту. "Усім нам потрібно активно вчитися. Причому не тільки за допомогою семінарів, тренінгів та поїздок з обміну досвідом, а і на практиці, реалізовуючи ті чи інші проекти", – зазначила Оксана Гарнець.

Загалом, участь у конференції взяли понад 500 осіб, серед яких був Прем’єр-міністр, Віце-прем’єр-міністр, Міністри, заступники Міністрів, міжнародні експерти, представники проектів міжнародної технічної допомоги, органів місцевого самоврядування та голів ОТГ майже з усіх областей України.

Повний відеозапис доступний за посиланням:

http://www.csi.org.ua/pryama-translyatsiya-konferentsiyi-vid-utvorennya-ob-yednanyh-terytorialnyh-gromad-rozumnogo-zrostannya/