Полтавський міжрегіональний форум міжмуніципального співробітництва

e-mail Друк PDF

2 червня відбувся Полтавський регіональний форум міжмуніципального співробітництва спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.

Організаторами заходу виступили Полтавська обласна рада, Полтавська облдержадміністрація, Підкомітет з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, Проект Німецького Товариства Міжнародного Співробітництва (GIZ) «Реформа управління на Сході України», Всеукраїнська Асоціація сільських та селищних рад, Центр сприяння розвитку співробітництва територіальних громад.

У форумі взяли участь голова обласної ради Олександр Біленький, голова облдержадміністрації Валерій Головко, народний депутат України, голова Підкомітету з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Андрій Река, народний депутат України Юрій Бублик, доктор наук з державного управління та радник Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування В’ячеслав Толкованов, керівники органів місцевого самоврядування, науковці, експерти, які займаються питаннями міжмуніципального співробітництва, представники громадських організацій, журналісти.

Полтавська область має найкращі показники підтримки органів місцевого самоврядування – про це заявив під час вступної промови голова обласної ради Олександр Біленький.

«Мені дуже приємно, що Полтавська область є локомотивом всіх рухів, всіх процесів, в тому числі з муніципального співробітництва. Обласна рада не стоїть осторонь і ми показуємо позитивну динаміку щодо допомоги місцевим громадам, реалізації тих чи інших проектів», - сказав Олександр Біленький.

Так, обласною радою ефективно впроваджується обласний конкурс розвитку територіальних громад. В минулому році на цей конкурс було подано 81 проект з 24 районів. Водночас, значно збільшено фінансування програм з розвитку територій. У 2015 році на відповідні програми було спрямовано 3,6 млн. гривень, у 2016 - 14, 6 мільйонів гривень.

З 2015 року Полтавська обласна рада в рамках конкурсу також підтримала 18 проектів з міжмуніципального співробітництва. На ці проекти було виділено понад 8 млн. гривень з обласного бюджету, з них 6,3 млн. гривень – у минулому році.

Слід зауважити, що з внесених у відповідний державний реєстр 81 проекту по міжмуніципальному співробітництву територіальних громад, більше третини – 34 проекти - реалізовуються саме в Полтавський області

«Впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад» у червні 2014 року стало однією із ключових реформ нашоїкраїни. Тому, я хотів би, щоб сьогодні ми обговорили ті здобутки, які має на сьогодні Полтавщина», – зазначив Валерій Головко.

«Є два проекти співпраці з громадами Київської області. І це дуже складні проекти інституційно - один складний проект з адміністративних послуг, а інший по утворенню підприємства з надання житлово-комунальних послуг, - пояснив В’ячеслав Толкованов. – Це надзвичайно показовий і цікавий досвід Київської і Полтавської області, де громади навіть, я підкреслюю, не сусідніх районів, а двох різних областей утворюють і реалізують проекти співробітництва територіальних громад».

Загалом, 17 районів Полтавської області мають проекти співробітництва територіальних громад. Лідирують Новосанжарський, Полтавський та Решетилівський райони.

60-річним досвідом Федеративної Республіки Німеччина у розвитку співробітництва територіальних громад поділився Штефан Дрегер, міжнародний експерт проекту «Реформа управління на Сході України». Зокрема, він зазначив, що гроші не є головним фактором успіху в реалізації проектів міжмуніципального співробітництва. На його переконання, головне – взаємна довіра партнерів, належний рівень комунікації та прозорість діяльності. Також має бути організована належна підтримка проектів на регіональному рівні, наявність відповідних регуляторних, нормативних актів, створено умови для поширення та отримання інформації.

У свою чергу, досвід Полтавської області в реалізації реформи місцевого самоврядування та впровадження проектів місцевого розвитку представила директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій облдержадміністрації Інна Іщенко.

З інформацією про організацію навчання для службовців та посадових осіб місцевого самоврядування з питань співробітництва територіальних громад виступила Наталія Осипенко, директор Полтавського обласного центру підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.

Учасники форуму поглибили свої фахові знання, працюючи в секціях, де обмінялися досвідом із реалізації проектів співробітництва територіальних громад з питань розвитку транспорту, інфраструктури, житлово-комунального господарства; з питань соціального, гуманітарного розвитку, а також покращення надання адміністративних послуг.