Голова обласної ради Олександр Біленький дав інтерв’ю телеканалу «Інтер»

e-mail Друк PDF

27 липня голова обласної ради Олександр Біленький дав інтерв’ю телеканалу «Інтер». Розмова стосувалася питань надрокористування.

У ході спілкування журналістом була порушена проблема використання технології видобутку газу шляхом гідророзриву пласта. На що Олександр Біленький зауважив, що видобувні підприємства, відповідно до наявних ліцензій, мають право це робити, втім, на його думку, повинен діяти механізм, за яким органи місцевого самоврядування та громадськість будуть поінформовані про результати проведених робіт. При цьому голова обласної ради наголосив, що підприємства повинні забезпечити дотримання технологічних вимог, не допустити потрапляння хімікатів у ґрунтові води.

Відповідаючи на запитання щодо позиції обласної ради не погоджувати надання спеціальних дозволів на видобування вуглеводнів ПАТ «Укргазвидобування» на території Полтавщини, Олександр Біленький сказав:

– Полтавська обласна рада з 2015 року до початку 2017 року не погодила надання жодного спецдозволу підприємствам на видобування нафти, газу та газового конденсату. У квітні ми погодили відповідний дозвіл компанії «Аркона-Газ-Енергія», яка зобов’язалася заплатити до обласного бюджету 5% понад встановленого рентного платежу. Щодо ПАТ «Укргазвидобування», то компанія не йде на наші умови і хоче, так би мовити, мінімізувати свої витрати. Нам пропонують підписати соціальну угоду на 2017 рік на 30 мільйонів гривень. Це нас категорично не влаштовує. Адже втрати – екологічні. інфраструктурні – в десятки разів більші за кошти, що нам пропонують.

Олександр Біленький навів приклад: Львівській області, де обсяг видобутку вуглеводнів становить 12% від видобутку на Полтавщині, ПАТ «Укргазвидобування» сплатило 12 мільйонів гривень за соціальною угодою. Отже, як підкреслив Олександр Біленький, наша область мала б отримати близько 100 мільонів!.

– Тому ми будемо стояти на своєму, – зазначив голова обласної ради. –Видобувні компанії мають відповідати за збитки, завдані громадам.

З 1 січня 2018 року вступає в дію Закон України №1793-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату».

– За нашими підрахунками, – зазначив Олександр Біленький, – з набуттям чинності цього Закону Полтавська область отримає до місцевих бюджетів 700-800 мільйонів гривень додаткових коштів. Але є пересторога – ці кошти підуть не до фонду розвитку області, а до загального фонду. Тобто вони будуть витрачатися на заробітну плату. Немає гарантії, що ми отримаємо відповідні субвенції з держбюджету. Також є сумнів, що закон залишиться в такому вигляді, який має зараз. Отже, обласна рада, облдержадміністрація, народні депутати й надалі робитимуть все, щоб з цим Законом область нічого не втратила, а тільки набула.

Разом з тим, Олександр Біленький наголосив, що обласна рада зацікавлена у збільшені видобутку газу, розробці нових родовищ на території області, але до 2018 року (вступу в дію Закону) – на певних умовах. Йдеться про відрахування видобувними підприємствами до місцевих бюджетів 5% понад рентної плати за користування надрами від видобутку вуглеводнів, а якщо видобуток ще проводиться, то від розрахунку площі.