Збереження чистого довкілля – спільна справа місцевої влади та громади

e-mail Друк PDF

19 жовтня у селищі Велика Багачка відбулося виїзне засідання робочої групи з вивчення питання щодо ситуації на сміттєзвалищі твердих побутових відходів на території смт Велика Багачка.

Робочу групу створено за розпорядженням голови обласної ради Олександра Біленького, на підставі відповідного звернення депутата Великобагачанської районної ради Федора Верховініна. До її складу увійшли голова постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігор Горжій (голова робочої групи), депутати обласної та районної рад, фахівці Державної екологічної інспекції в області, Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, виконавчого апарату обласної ради.

У засіданні також взяли участь голова Великобагачанської райдержадміністрації Камандар Байрамов, голова районної ради Григорій Полтавець, голова Великобагачанської селищної об’єднаної територіальної громади Юрій Саковський, начальник Великобагачанського відділення Головного управління національної поліції України в Полтавській області Олександр Свердан, прокурор району Олексій Дулич.

Болісною проблемою для Великої Багачки, яка до цього часу вважалася екологічно благополучним селищем, стала наявність на селищному сміттєвзалищі невідомої речовини зі специфічним запахом.

Як поінформував Камандар Байрамов, районна комісія техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій встановила, що відходи буріння завозяться на територію полігону з Шишацького району згідно договору між КП «Великобагачанський Житлосервіс» та ТОВ «Науково-виробнича компанія «Укрекопром», що спеціалізується на утилізації бурових відходів.

Цей договір, за словами голови Великобагачанської ОТГ Юрія Саковського, було укладено з міркувань підсилення ґрунту, що становить основу полігона, та забезпечення технології пошарового складування твердих побутових відходів.

Втім, як з’ясувала робоча група, договір недосконалий – у ньому відсутні характеристика бурових відходів та обсяги, заплановані для розміщення на полігоні.

Отже, до 14 серпня 2018 року (кінець дії договору) завдяки «Укрекопрому» довкілля Великої Багачки може стати екологічно небезпечним.

Соціальна напруга в райцентрі, викликана бажанням людей захистити себе та довкілля, зростає. Влада налаштована розірвати договір з ТОВ «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» в односторонньому порядку, відповідне звернення направлено начальнику Державної екологічної інспекції в області, відкрито кримінальне провадження. Дорога на полігон контролюється громадськими активістами.

Але це не зупиняє автівки з небезпечним вантажем. За словами місцевих жителів, польовими дорогами вночі вони пробиваються на полігон та продовжують робити свою «чорну справу».

Наразі буровий розчин спостерігається не лише на сміттєзвалищі за межами райцентру, а й власне, на території селища, а також на сміттєзвалищі Устивицької сільської ради.

В цьому члени робочої групи переконалися, оглянувши місця, забруднені буровими відходами.

Поспілкуватися з представниками «Укрекопрому» членам робочої групи не вдалося, бо запрошення взяти участь у засіданні в Багачці «утилізатори» проігнорували.

Про результати вивчення проблеми та намічені шляхи її вирішення голова робочої групи Ігор Горжій поінформує голову обласної ради Олександра Біленького.

Проблеми, що виникла, на думку Ігоря Горжія, можна було б уникнути, якби свого часу пропозиція про укладення договору між КП «Великобагачанський Житлосервіс» та ТОВ «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» стала предметом обговорення на громадських слуханнях. Разом з тим, Ігор Горжій зауважив, що охорона навколишнього природного середовища та збереження здоров’я людей є, перш за все, спільною справою місцевої влади та громади.