Засідання Ради регіонального розвитку

e-mail Друк PDF

24 жовтня в місті Києві, під головуванням Президента України Петра Порошенка та за участю Прем’р-міністра України Володимира Гройсмана, відбулося засідання Ради регіонального розвитку.

У засіданні взяла участь делегація керівників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Полтавщини.

Полтавську обласну раду представляв голова обласної ради Олександр Біленький.

Відповідно до порядку денного, були розглянуті питання щодо стратегії розвитку України, економічної модернізації України, нової державної політики сільського розвитку.

На засіданні виступив Глава держави Петро Порошенко.

Він, зокрема, наголосив, що децентралізація в Україні подолала скептичні настрої на місцях і довела свою ефективність для розвитку місцевих громад.

«Із реформ, безумовно, і ми тут можемо всі підтвердити, що однією з найголовніших і найрезультативніших є децентралізація. За три роки її впровадження власні доходи місцевих бюджетів зросли приблизно в два з половиною рази», – сказав Петро Порошенко під час виступу на шостому засіданні Ради регіонального розвитку.

За його словами, є ще більш узагальнюючий показник прогресу цієї реформи. «В середині минулого десятиліття, коли я працював головою відповідного парламентського комітету, частка місцевих кошторисів з трансфертами у зведеному бюджеті складала менше 30%. В 2015 році, коли ми започаткували програму децентралізації, вона була вже 45%. Цього року її частка є 49,3%. Ми наблизилися до показника 50х50. Це означає, що незабаром місцеві бюджети будуть перевищувати бюджет державний», – заначив він.

Президент підкреслив: «Це є найяскравіша характеристика, чим є децентралізація насправді. Передані права, гроші, повноваження. Але я хотів би, щоб не забували про відповідальність».

Глава держави наголосив на важливості простежити за тим, аби вигоду від децентралізації отримали громадяни по всій країні. «Її мають відчути не лише в містах-мільйонниках, столиці, але й в обласних центрах та інших великих містах, бо зараз на депозитах лежить майже 15 мільярдів гривень. Але дуже важливо, щоб цю вигоду отримали і у віддалених містечках та селах», - зауважив він.

Президент додав, що відповідь на це питання знаходиться у площині подолання нерівномірності нарощення доходної частини місцевих бюджетів, а головне – у продовженні створення об’єднаних територіальних громад. 3118 сіл та селищ вже згуртувалися у 665 більших та фінансово спроможних громад.

Петро Порошенко нагадав про засідання Ради регіонального розвитку у 2015 році, коли спільно умовляли йти в об’єднані громади. «Всі нас питали, а чи буде цей процес добровільний, чи не будуть ні на кого тиснути, чи погодяться люди, чи буде надана їм можливість залишатися на старих рейках? Звичайно, що буде добровільно. Але люди самі «винесуть» , якщо громада, місцева влада буде фінансово неспроможна. І досвід першопрохідців, як на мене, є найкращою агітацією, аби за ними без жодних вагань прямували інші», –зазначив він.

За словами Президента, об’єднані громади автоматично отримують у своє розпорядження 60% від податку на доходи громадян. «Це моментально призвело до двократного, а подекуди й істотно більшого стрибка їхніх власних надходжень. І зараз батога непотрібно, коли такі пряники пропонують», – додав він.

«Очевидно, що істотно зростає суспільна вага голів громад і відповідних рад, а це потребує і дуже особливо відповідального ставлення селян до виборів органів місцевого самоврядування громад. Це у Верховній Раді без говорунів ніяк, бо ж сама назва «парламент» походить від дієслова «говорити». А в сільських радах потрібні добрі ґазди, здатні раціонально розпорядитися тими новими можливостями, які зараз дає їм децентралізація», – також наголосив Президент.

Глава держави закликав пришвидшити впровадження медичної реформи в сільській місцевості.

Він подякував Парламенту, який цієї осені проголосував за реформу освіти, судову та пенсійну реформи. Також на минулому тижні була проголосована медична реформа та в першому читанні законопроект «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». «Перші 4 млрд на фінансування проекту так само ми вже виділили. Спасибі Генеральній прокуратурі, яка повертає народу кошти, що були вкрадені Януковичем. І передбачені відповідне фінансування в бюджеті наступного року. Хочу, щоб ви приділили цьому особливу увагу, бо людям, які проживають у сільській місцевості, так само мають бути забезпечені стандарти, яких вони були позбавлені все своє життя», – зауважив Президент.

Глава держави доручив керівникам ОДА у співпраці з Мінрегіонбудом швидко визначити схему розміщення та плани розташування сільських амбулаторій з урахуванням навантаження на лікаря та доступності для пацієнтів. «Міністерство охорони здоров’я вже розробляє стандартні вимоги до обладнання та набору медикаментів. Впевнений, що Уряд в найкоротші терміни прийме державні програми, яка врахують всі нюанси розвитку сільської медицини на підставі нового закону», - зазначив Президент.

Глава держави також наголосив, що ще одним аспектом реформи є розвиток інформаційно-комунікаційних технологій у сільській місцевості – десь оптичних мереж, десь мобільний зв’язок 4-го покоління, десь інших технологій. «Нагадаю, зараз проникнення широкосмугового Інтернету у село складає 4%. У 21 столітті. Я вважаю, що це – шалена дискримінація людей, які там мешкають, а це майже третина населення України», – зазначив він.

Президент підкреслив: «Щоб розширити коло медичних послуг для селян і доповнити їх можливостями телемедицини, проведена і проголосована медична реформа, яка дає можливість доступу до висококваліфікованого лікаря та щоб знайти ці «платинові хвилини» і «золоті години» для того, щоб врятувати життя і здоров’я тих пацієнтів, які живуть на селі. Хочу наголосити, що цей швидкісний Інтернет згодиться не лише для амбулаторії, а й для школи, для бібліотеки, для задоволення інформаційних потреб селян».

«Дороги в Україні будуть будуватися і відновлення дорожньої мережі буде символом України. Аж поки ми не приведемо в порядок мережу автомобільних магістралей, яка була абсолютно занедбана протягом останніх 20 років», - наголосив Президент Петро Порошенко під час виступу на шостому засіданні Ради регіонального розвитку.

Глава держави зауважив, що відновлення доріг в цьому році стало загальнонаціональним проектом, хоча розпочалося ще в 2015 році. «Непросто було сюди дістатися навіть президентському кортежу, бо неподалік йде ремонт мосту через Русанівську протоку на Броварському проспекті. І таких вузьких місць, які зараз розширяються, інвестуються, будуються і в Києві, і в Україні дуже багато», – наголосив Президент. Він зауважив, що спільними зусиллями вдалося зробити кардинальне зрушення, і цей процес триватиме в подальшому. «Дорога – символ руху вперед, а хороша дорога означає ще і рух в правильному напряку», – підкреслив Петро Порошенко.

Президент нагадав, що за час президентства відбулося його 133 робочі поїздки в регіони, з них за останні сім місяців, з дати попереднього засідання Ради регіонального розвитку, 21 раз він відвідував області, міста, райони України.

«Поїздки останніх місяців, як правило, були пов’язані із приємними клопотами. Будуються не лише дороги, які вводяться в експлуатацію. Не лише відновлюються мости. Відкриваються, будуються, ремонтуються чи переобладнуються лікарні, школи, дитячі садки, інші об’єкти соціальної інфраструктури, які не будувалися багато років. І до багатьох об’єктів дуже підходить слово «вперше», – розповів Петро Порошенко.

Окремо Глава держави наголосив, що стають доступними сучасні центри для надання адміністративних послуг. «Запускаються заводи, фабрики, виробництва. І навіть подекуди нові театри гостинно відчиняють двері для шанувальників прекрасного. Також вперше. І тим більше, що побудовані без участі бюджету як центрального, так і місцевого», – зауважив Президент.

Президент Петро Порошенко під час шостого засідання Ради регіонального розвитку зауважив, що владу критикують за участь у відкритті новозбудованих доріг, мостів, шкіл або підприємств в регіонах. За словами Глави держави, це робиться для того, щоб привернути увагу до змін, які щоденно відбуваються в державі.

Президент зазначив, що в Україні є «зрадофіли», яким «і тризуб над Кремлем постав, то вони скажуть, що криво стоїть і знаходять приводи для печалі». «І дороги криві, і мости короткі, і театри в історичний пейзаж не вписуються, і ремонти пересуватися заважають, і заводи не те випускають, борщі не так варять. Критикують за те, що, мовляв, Президент, Прем’єр, влада перерізає стрічки не на дуже глобальних, а інколи навіть і на локальних об’єктах. Звичайно, крутіше було би побудувати космодром для міжгалактичних польотів, а не завод із виробництва упаковки», – зазначив Глава держави.

Президент підкреслив, що влада робить перші важливі кроки після жорсткої економічної кризи, спричиненої війною. За його словами, війна ще дуже далека від завершення, хоча є «світло в кінці тунелю». «Якщо в 2015 році , коли я виступив з ініціативою про введення «блакитних шоломів», миротворців на Донбас для забезпечення стійкого та надійного миру, як першого етапу повернення українського суверенітету на Донбас, ніхто в це не вірив. І до речі ніхто в світі нас тоді не підтримав. Сьогодні, коли я нещодавно повернувся з сесії Генеральної Асамблеї ООН, ми маємо тверду підтримку наших партнерів», - розповів Глава держави. Він додав, що сьогодні, 24 жовтня, у світі відзначається День ООН, який Україна зустрічає вагомими здобутками як член Ради Безпеки ООН. Президент зауважив, Україна в повному обсязі скористається цим для забезпечення миру, бо мир сьогодні – це те, чого чекають українці.

За словами Президента, він щиро радий ознакам та проявам того, що країна врятувалася, вижила та відійшла від краю прірви. Тому Глава держави планує й надалі бувати в регіонах на відкритті великих і малих об’єктів, котрі свідчать, що країна стає на шлях сталого розвитку.

«Наше інформаційне поле, на жаль, дещо зорієнтоване на негатив. Іноді, аби про позитивну подію повідомили в ефірі, стрічку має розрізати високопосадовець, інакше про подію просто промовчать. І навіть я не завжди можу допомогти», – зауважив Петро Порошенко. Він навів приклад, коли нещодавно в одній із західних областей відкривав доволі велике підприємство, однак двом центральним телеканалам це було нецікаво. «Мені передали, що вони не згадали про це в сюжеті, бо, з точки зору редакторів, це була би реклама. А інвестор, який створює тисячі робочих місць, має за цю рекламу заплатити, бо без цього не покажуть. Ну що ж… Мені в радість працювати і промоутером, і «рекламним агентом» позитивних змін. А ще приємніше генерувати самі зміни і забезпечувати належні політичні умови для впровадження реформ», – наголосив Президент.

Президент Петро Порошенко наголосив на важливості дбати про примноження можливостей для розвитку бізнесу в Україні, залучення інвестиції, а також спільну стратегію влади, бізнесу, центральних виконавчих органів та місцевого самоврядування.

Глава держави подякував Верховній Раді за ухвалення змін до процесуальних кодексів, які необхідні для судової реформи. Він зауважив, що очікує до кінця 2017 року ухвалення Закону «Про Антикорупційний суд».

За його словами, на засідання Нацради реформ орієнтовно у п’ятницю розглянуть масштабний проект з дерегуляції, який стане ще одним кроком до покращення інвестиційного клімату і наших позицій у важливому для інвесторів рейтингу Doing business. «Отже, темп набрали непоганий. І прохання до кожного з вас – не збавляти обертів», – додав він.

Президент наголосив, що деякі реформи вже приносять зараз результати. «Зниження єдиного соціального внеску в 2016 році та збільшення мінімальної зарплати до 3200 гривень з початку поточного року і подальше її підвищення, яке буде закладено у проект бюджету на 2018 рік дасть можливість поєднати далекосяжну пенсійну реформу з підвищенням та осучасненням пенсій для пенсіонерів. Люди вже отримують свої гроші», - сказав він та навів приклад Авдіївки, де побував нещодавно, де люди кажуть, що пенсійна реформа, в тому числі відобразилася на підвищені пенсій шахтарів. «І по цей бік лінії зіткнення – шахтарі відчувають підвищення пенсій, а з того боку – шахти закриті, затоплені, шахтарі сидять без роботи і без грошей», – сказав Президент.

Петро Порошенко наголосив, що нині статистика – головний свідок того, що найгірше в українській економіці вже в минулому. «Зазнавши надзвичайно потужного удару – через війну, агресивне закриття донедавна найбільшого нашого ринку Російською федерацією і навіть блокаду експорту в треті країни, блокаду транзиту через територію Російської федерації – ми не просто вистояли, не просто уникли дефолту, але й заклали основу для сталого розвитку», - наголосив він.

Президент підкреслив, що шлях до відновлення економіки проторували жорсткі антикризові кроки, макрофінансова стабілізація, рішуче зниження податкового навантаження на бізнес, дерегуляція, антикорупційні заходи, відкриття нових зовнішніх ринків, в тому числі і завдяки Угоді про асоціацію з Євросоюзом.

Він нагадав, що трохи більше місяця тому відбулася надзвичайно відверта і результативна розмова, за участю Прем’єр-міністра, представників Уряду, парламентських комітетів, з членами провідних бізнес-асоціацій, які представляють українські, європейські та американські компанії. «Однією з головних тем були стосунки бізнесу та силових структур. Я хочу окремо наголосити, що сьогодні це і мій, і Прем’єр-міністра, і Уряду, і, я сподіваюсь, і Парламенту, перший пріоритет. Ми стратегічно домовилися створити принципово нову Службу фінансових розслідувань, яка єдина тільки й матиме право розслідувати злочини та правопорушення в економічній сфері», – наголосив Петро Порошенко.

Президент підкреслив: «І немає там більше що робити ні поліції, ні СБУ, на прокуратурі, ні податковій – нікому. Не заважайте працювати економіці». Він висловив впевненість, що це кардинальним чином відобразиться і на інвестиційному рейтингу нашої держави. «Разом із створенням системи незалежних судів, де як бізнес, так і громадяни будуть мати можливість знайти правду, захистити себе через механізми і інструменти незалежного суду. Це, безумовно, буде відображатись на притоці інвестицій», – сказав Петро Порошенко.

Глава держави також висловив сподівання на парламентську, бізнесову і громадську підтримку концепції, проекту закону стосовно служби фінансових розслідувань, який сьогодні вперше представить Голова комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

«Зараз, як ніколи, маємо об'єднати зусилля для продовження реформ. Проголосувати своєчасно бюджет, проголосувати реформу приватизації для того, щоб її зробити прозорою, спрощеною і ефективною», – також зазначив Президент.

«Держава повинна захищати бізнес, дати йому вільно працювати, забезпечити захист інвестицій і захист інвесторів. Бізнес зі свого боку має нарощувати прибутки, чесно сплачувати податки та створювати нові робочі місця. А ви, дорогі наші партнери, дбати про легалізацію зайнятості, бо місцеві бюджети мають прямий інтерес у збільшенні надходжень від податку на прибуток найманих працівників», – наголосив Петро Порошенко.

За його словами, окрім розширення бази оподаткування, яка і створила можливості різко збільшити надходження місцевих бюджетів, вже на сьогоднішній день різко зріс вихід з тіні, наприклад нафтового бізнесу. «Коли від кожної колонки (на заправних станціях – ред.) місцева влада почала отримувати частку акцизу, вже вона буде дбати про те, щоб там було все на обліку», – зазначив Президент.

«Я хочу наголосити, що кількість новостворених робочих місць має і буде одним із основних критеріїв вашої роботи, шановні і голови адміністрацій, і міські голови. Хто ваші перші помічники в цьому? Інвестори. І ви маєте носити їх на руках, причому не лише закордонних, як зараз модно: іноземець приїхав – і квіти, і коровай. А місцевий інвестор – почекає за дверима. Ні. Український інвестор має бути не менше, а може навіть і більше шанований», – зазначив він.

Президент Петро Порошенко наголосив, що докладатиме усіх зусиль, аби забезпечувати політичні умови для реформ та інвестицій і узгодженої позиції в трикутнику Президент – Уряд та Прем’єр-міністр – Парламент.

«Залишилося менше року до початку планового виборчого циклу з обрання Президента та Верховної Ради. Як я вже вам казав дев’ять місяців тому – ніяких дострокових виборів не буде. Що ми й забезпечили. Цей період до вимушеної паузи в реформах і до ризику зростання популізму, кожному з нас треба використати максимально ефективно», – підкреслив Глава держави під час виступу на шостому засіданні Ради регіонального розвитку.

Президент ще раз подякував Верховній Раді, яка проголосувала освітню, пенсійну реформи, реформу охорони здоров’я. «Буду про це постійно повторювати, тому що це є надзвичайно важлива складова руху вперед», – додав він.

Водночас, Петро Порошенко наголосив, що знаходяться політикани, які не просто закликають до дестабілізації та хаосу, а намагаються їх організувати і звести нанівець всі позитивні зрушення, які народ буквально вистраждав за три з половиною роки випробувань. «Нічогісінько в них не вийде. Як не намагаються розхитати ситуацію, вона – не хитається», – зауважив Глава держави. Він додав: «Народ не дає її розхитати. Країна переходить від виживання до розвитку. І ніхто і ніщо не зупинить наш впевнений рух вперед».

Глава держави також наголосив, що зараз намагається якомога частіше бувати на фронті, щоб мати безпосередній зворотний зв’язок з українськими військовими, які надійно захищають Україну. «Жоден рапорт, жодна доповідь не дає таких можливостей, як пряме спілкування з воїнами. На передовій, на блок-постах. Вони міцно й надійно тримають оборону на лінії зіткнення. Завдяки саме їм Путін переконався, що зовні Україну – не взяти. Тому й стали невід’ємною частиною гібридної війни постійні спроби Кремля підірвати країну із середини», – зауважив Президент.

Президент Петро Порошенко жорстко розкритикував роботу виконуючого обов’язки голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олега Цвяха.

«В мене порада до Вас: я б на Вашому місці не посміхався, бо я не жартую з Вами. І те, що пішов Луценко (Генеральний прокурор – ред.) – це ще нічого не означає», - сказав Президент.

Президент наголосив, що нині існують суттєві труднощі у представників аграрного бізнесу, фермерів щодо перереєстрації договорів оренди на землю. «Як ви думаєте на якому етапі виникають ці складності? Чи задіяні в цьому можливо голови райадміністрацій, можливо голови обладміністрацій, можливо Держгеокадастр в Києві?», – звернувся Глава держави до керівника Держгеокадастру.

«А то ми пробуємо перекинути зараз із хворої голови на здорову. Не треба», –додав Президент.

«Я, як Президент, і Прем’єр-міністр, і Голова Верховної Ради рішуче налаштовані на те, що це є одним із ключових елементів інвестиційного клімату», – підкреслив Петро Порошенко.

За інформацією офіційного інтернет-представництва Президента України