Голова обласної ради Олександр Біленький виступив на Другому форумі практиків партиципації «Громадські бюджети від А до Я»

e-mail Друк PDF

16 листопада голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький, в рамках робочої поїздки до міста Києва, взяв участь у роботі Другого форуму практиків партиципації «Громадські бюджети від А до Я».

Форум організували Фонд Східна Європа, Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ, Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), Проект USAID «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-ІІ), Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень, Проект USAID «Громадяни в дії» Українського незалежного центру політичних досліджень, за підтримки Fundacja Inna Przestrzeń (м. Варшава), Фонду міжнародної солідарності (Solidarity Fund PL), Міжнародної громадської організації «Основи свободи» (Foundations for Freedom).

На Форум прибули представники українських громад, польських міст, грузинських і молдовських муніципалітетів, аби обмінятися кращими практиками, визначити стандарти та принципи процесу, отримати допомогу у пошуку партнерів, навчитися новим інструментам роботи, розглянути виклики та шляхи їх вирішення.

Захід передбачає проведення експертних сесій та роботу у групах щодо обміну досвідом з питань залучення мешканців до участі, забезпечення відкритості та прозорості, інформування громадян, розгляд можливих конфліктів, викликів та шляхів їх подолання.

Голова обласної ради Олександр Біленький виступив на панельній дискусії «Добрі практики громадського бюджету: український та міжнародний досвід». Він поділився досвідом Полтавської обласної ради щодо реалізації обласної Програми «Бюджет участі Полтавської області на 2017-2020 роки», завданнями якої є розвиток партнерських відносин між територіальними громадами та органами місцевого самоврядування, комунікація з громадянами, їх залучення до бюджетних процесів, що проходять в області. Він, зокрема, підкреслив особливість Бюджету участі Полтавської області:

– Особливістю нашого досвіду є, насамперед, інший формат, інша концепція Бюджету участі – його впровадження в рамках цілого регіону, з різним територіальними громадами, різними адміністративно-територіальними одиницями.

Голова обласної ради назвав основні фактори, які, на його думку, зумовили проведення Бюджету участі області:

– Ми зробити той крок, який ще буквально вчора вважали для себе непідйомним, – сказав Олександр Біленький. – Врахували прагнення людей, які проживають на селі, їх бажання отримати таку ж саму інформацію, такі ж послуги, таку ж інфраструктуру, що мають жителі міст. Звичайно, були певні проблеми. Адже жодної подібної практики в Україні не було, і нам нізвідки було брати приклади успішної реалізації проектів у рамках області. Все ми робили самі, за допомогою наших партнерів.

Олександр Біленький висловив вдячність Фонду Східна Європа за підтримк - надану платформу для голосування та зупинився на процесі впровадження Бюджету участі області.

– Нам пощастило, що місто Полтава, вже почало реалізовувати подібний проект на території міста, тому деяку інформацію ми брали в них. Проте, це все – теорія, а коли дійшло до практики, виникли труднощі «станції зупинки» – як порівняти, село з містом обласного значення. Ми домовилися примітити певні підвищуючи чи понижуючі коефіцієнти. Таким чином, люди, які проживають в селі, зрозуміли, що можуть конкурувати по кількості проектів, але не матимуть якихось преференцій. Активність селян, як показала практика, є більшою, ніж містян, але проблеми вони хочуть вирішувати в тому ж контексті, що й містяни. Ми створили 25 локальних груп в кожному районі. В свою чергу, активні райони створили пункти супроводу Бюджету участі в кожній сільській раді. Вони проводили роботу з мешканцями, консультували, допомагали авторам проектів, - сказав Олександр Біленький.

Нагадаємо, за ініціативи Олександра Біленького, Полтавська обласна рада, спільно з органами місцевого самоврядування, реалізує проект Бюджет участі – першої в Україні та Європі програми, дія якої поширилася на цілий регіон.