Підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю

e-mail Друк PDF

5 грудня підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між Швейцарсько-Українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DЕSPRO, Полтавською обласною державною адміністрацією та Полтавською обласною радою (в рамках IV фази реалізації проекту).

Нова фаза проекту передбачає комплексне реформування системи централізованого водопостачання в об’єднаній територіальній громаді. За результатами опрацьованих матеріалів – заявок-анкет на участь від громад області та ознайомчих візитів до об’єднаних територіальних громад, для участі в ІV фазі Проекту обрали Омельницьку та Пирятинську громади.

Відбулася предметна розмова за участю керівника Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DЕRSPRO Оксани Гарнець, голови обласної державної адміністрації Валерія Головка, голови обласної ради Олександра Біленького, голови Пирятинської ОТГ Олексія Рябоконя, експерта з питань децентралізації та публічних послуг DESPRO В’ячеслава Сороковського. Йшлося про реалізацію проекту DЕRSPRO на Полтавщині, проектну діяльність органів місцевого самоврядування з залучення додаткових фінансових ресурсів для вирішення проблемних питань розвитку територій.

Олександр Біленький розповів про особливості цьогорічного обласного конкурсу проектів розвитку громад, який з кожним роком набирає більших обертів. Наразі, за словами Олександра Біленького, особливої актуальності набуває інноваційна складова проектів.

– Ми працюємо в одному напрямку – інноваційному. Ті ж самі ІТ-продукти для місцевого самоврядування, вони будуть у нас чітко прописані, – сказав Олександр Біленький. – Тобто, якщо громада захоче зробити свій енергоаудит, вона знатиме, як з ним працювати. Зможе побачити, наскільки ефективна та чи інша комунальна установа.

Голова обласної ради також акцентував увагу на особистій відповідальності керівників ОТГ:

– Важливо, щоб голови, спеціалісти пройнялися відповідальністю за свою громаду, зрозуміли, що громади вже не маленькі, з’ясували рівень їх ефективності. Потрібно не тільки розподіляти та використовувати кошти, які спускаються з бюджету, а й самим заробляти, шукати інвесторів.

Від обласної ради документ підписав голова обласної ради Олександр Біленький, від обласної державної адміністрації – голова облдержадміністрації Валерій Головко, від Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DЕRSPRO керівник проекту Оксана Гарнець.

У заході також взяли участь директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій облдержадміністрації Інна Іщенко, заступник голови Омельницької об’єднаної територіальної громади Світлана Неіленко, експерт з підтримки національної політики проекту DESPRO Марина Бриль.

Нагадаємо, DESPRO — це швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні», який фінансується Швейцарською Конфедерацією через Швейцарське бюро співробітництва та впроваджується Швейцарським центром ресурсів та консультацій з питань розвитку.

Метою проекту є організація якісних і доступних окремих публічних послуг за участю місцевих громад та влади, здатними спільними зусиллями сприяти процесу реформування системи місцевого самоврядування. В рамках реалізації проекту в області планується запровадження сталих моделей децентралізованого надання послуг, а саме послуг з водопостачання на рівні малих міст і сіл.

Полтавська область долучилась до Проекту в рамках ІІІ фази, та є однією з 6 областей, де проект впроваджується.

20 вересня 2014 року було підписано Меморандум про взаєморозуміння і співробітництво між швейцарсько-українським проектом «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, Полтавською обласною державною адміністрацією та Полтавською обласною радою.

На території області протягом 2015–2017 років реалізовано 8 проектів із впровадження (вдосконалення) децентралізованої моделі водопостачання на рівні сільських (селищних) громад в 7 районах області (Полтавський, Кобеляцький, Кременчуцький, Лохвицький, Чорнухинський, Решетилівський, Гребінківський). Загальна вартість проектів – понад 10,8 млн грн, понад 3,7 млн грн з них – це кошти проекту. Реалізація проектів дозволила забезпечити водопостачанням близько 9 тис. сільських мешканців.

Учасником компоненту Проекту з водопостачання малих міст було місто Миргород – проект «Розвиток системи водопостачання в малих містах через покращення діяльності комунальних підприємств». Мета: започаткування моделей децентралізованих комунальних послуг на районному, сільському та муніципальному рівнях.

Підтримка об’єднаних територіальних громад – пілотний проект з покращення питного водопостачання реалізується в Омельницькій ОТГ, який включає підготовку стратегії водопостачання, програми із модернізації та розвитку системи водопостачання та проект з будівництва водогону системи водопостачання та водовідведення для водозабезпечення мешканців с. П’ятихатки Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області.

У рамках реалізації Стратегії поводження з твердими побутовими відходами у Полтавському субрегіоні (м. Полтава, Полтавський, Чутівський, Карлівський, Машівський та Новосанжарський райони) реалізується пілотний проект за фінансової грантової підтримки DESPRO у Новосанжарському районі, який передбачає впровадження в районі роздільного способу збирання твердих побутових відходів з виділенням пластику, покращення санітарного стану територій громад та упорядкування звалища твердих побутових відходів в с. Зачепилівці. Придбаний за кошти проекту бульдозер, передано на баланс полігону с. Зачепилівка 28 квітня 2017 року.

Окрім цього, Проект надавав інформаційно-консультативну та методичну допомогу у питаннях створення сталих систем надання адміністративних послуг, підготовки відповідних проектів територіальних громад, а також питаннях організації діяльності об’єднаних територіальних громад у різних сферах (освіта, охорона здоров’я, утримання комунального майна, земельні питання, інфраструктура тощо).

Пирятинська громада успішно пройшла конкурсний відбір учасників Школи місцевого самоврядування DESPRO – 2017 та стала 1 із 16 громад України, які запрошено для участі в цьому компоненті.