Земельні питання потрібно вирішувати

e-mail Друк PDF

Виїзне засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, яке відбулося 3 серпня у Карлівському районі, було присвячене реформуванню в області земельних відносин.

До початку пленарного засідання учасники зібрання – голови районних рад області на чолі з головою обласної ради Іваном Момотом, першим заступником голови обласної ради Володимиром Онищенком та заступником голови обласної ради Володимиром Марченком – побували в ТОВ «Агропромислова компанія «Докучаєвські чорноземи» - одному з найбільш потужних агропідприємств району, яке об’єднало 9 господарств.

Як розповів генеральний директор підприємства Анатолій Кибка, у «Докучаєвськихчорноземах» нині обробляється 30 тисяч га землі. В штатному розписі 1200 працівників. Є елеватор, інкубатор, перепелина ферма, круп’яний цех, тваринницький комплекс, хлібозавод. Значну увагу тут приділяють інтенсивному виробництву якісної сільгосппродукції – постійно вдосконалюють культуру землеробства, використовують сучасні високопродуктивну техніку та обладнання. Урожайність ранніх зернових у цьому році склала 58 центнерів з га. На 80 га висаджено фруктові дерева, 4,5 га відведено під ягідник.

Гості відвідали високотехнологічне зерносховище та ознайомилися з його роботою. Власний елеватор дає можливість компанії зберігати до 70 тисяч тонн зерна, економити при цьому значні кошти.

Не обійшли увагою члени Координаційної ради й об’єкти соціальної інфраструктури, яким агропромислова компанія надає постійну фінансову підтримку через благодійний фонд «Добробут», оглянули мережу продовольчих магазинів «Домашній смак», де населенню реалізується продукція  підприємства, експозицію районного краєзнавчого музею.

Вони  відзначили високий рівень благоустрою, озеленення Карлівки.

У ході пленарного засідання було розглянуто низку земельних питань. Зокрема, йшлося про засади Закону України «Про державний земельний кадастр», формування ринку земель сільськогосподарського призначення, розмежування земель державної і комунальної власності, проведення повторної нормативної грошової оцінки земель населених пунктів області, юридичний статус таких земель.

За інформацією начальника Головного управління Держкомзему в області Григорія Шарого, створення повноцінного ринку земель сільськогосподарського призначення дозволить поліпшити технологію їхнього використання, сконцентрувати більшу частину таких земель у власності тієї частини населення, яка має можливості та бажання займатися землеробством, управляти земельними активами. Функціонування ринку земель сільськогосподарського призначення сприятиме створенню крупнотоварних господарств ринкового типу, підвищить конкурентоспроможність сільськогосподарської продукції вітчизняного виробництва, забезпечить інвестиційну привабливість аграрного сектору української економіки. Ринок земель позитивно позначиться на формуванні продовольчого потенціалу регіону. При цьому буде забезпечено його державне регулювання, встановлено економічно обґрунтовану ціну земельних ділянок, зведено до мінімуму можливість спекуляції землею.

Реалізації земельної реформи в області вимагає вирішення ряду невідкладних завдань: розмежування земель державної і комунальної власності, проведення повторної нормативної грошової оцінку земель населених пунктів та ін.

Наразі Координаційна рада ухвалила рекомендувати районним радам передбачити в місцевих бюджетах кошти на фінансування проектних робіт із розмежування земель державної і комунальної власності.

Рекомендовано вивчити питання стосовно доцільності проведення повторної нормативної грошової оцінки земель населених пунктів області та прийняти відповідні рішення.

Міським, селищним, сільським радам з метою об’єктивного формування земельних платежів, наповнення бюджетів запропоновано виділити кошти на завершення грошової оцінки земель населених пунктів, термін дії якої завершився.

Підсумовуючи обговорення питання, голова обласної ради Іван Момот зазначив, що від того, наскільки  швидко будуть розв’язані питання впровадження земельної реформи, залежить майбутнє полтавського краю.

- Питання створення ринку земель сільськогосподарського призначення надзвичайно важливе, воно на часі. Адже не секрет, що не зважаючи на прийнятий мораторій, відбуваються маніпуляції із землею, внаслідок чого вона скуповується за копійки. Прийняття закону про ринок землі дасть додаткові надходження до бюджетів різних рівнів. Проблема є і її потрібно вирішувати, – зазначив Іван Момот.

Також у ході засідання було розглянуто питання: про стан трудових архівів організацій і підприємств, які ліквідовані або знаходяться у стадії ліквідації, про утворення та членство в асоціаціях місцевого самоврядування.

У засіданні взяли участь заступник голови Карлівської райдержадміністрації Сергій Якуба, Карлівський міський голова Володимир Слєпцов, сільські голови району.